MENU
novinky-a-odbornici

Astma napáda dýchací systém postupne. Najhoršie príde, ak podceníte jednu vec

Astmatici patria medzi najviac ohrozené skupiny covidom-19.
Novinky a odborníci

Astma napáda dýchací systém postupne. Najhoršie príde, ak podceníte jednu vec

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má astmu celosvetovo viac ako 339 miliónov ľudí.

Astma patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia a aj na Slovensku každý rok pribúdajú noví pacienti, ktorým je diagnostikovaná. Odborníci volajú po tom, aby sa teraz, keď sa pandemická situácia v súvislosti s koronavírusom zlepšuje, začala opäť väčšia pozornosť venovať aj tomuto, dnes dobre liečiteľnému, ochoreniu. 

Prvý májový utorok je preto každoročne Svetovým dňom astmy. Organizuje ho Globálna iniciatíva pre astmu (GINA) s podporou WHO. Tento rok však GINA Svetový deň vyhlásila výnimočne v stredu 5. mája a tento raz je témou „Odhaľovanie mylných predstáv o astme.“ Stále totiž o nej panuje v povedomí verejnosti veľa mýtov.

Dodržiavať liečbu 

Astma je závažné ochorenie dýchacích ciest, no správnym životným štýlom a kvalitnými liekmi sa dajú jej prejavy tlmiť a dostať pod plnú kontrolu. To zabezpečí minimalizáciu negatívneho dopadu na kvalitu života astmatika a jeho blízkych osôb.

„Výskyt alergických ochorení a astmy naďalej narastá. Na Slovensku trpia na nejakú formu alergie približne 3 z 10 Slovákov, astmu má 1 z 10. Výskyt astmy stúpa vo všetkých vekových kategóriách. Nemenej dôležité je, že sa značne podceňuje správna liečba alergickej nádchy, ktorá je hlavným rizikovým faktorom rozvoja astmy v neskoršom živote. Pri včasnej diagnostike a nasadení správnej liečby, a to vrátane alergénovej imunoterapie, vieme u podstatnej časti pacientov zastaviť alergický proces a zásadným spôsobom znížiť riziko rozvoja astmy. Okrem iného má dnes alergénová imunoterapia nezastupiteľné miesto aj pri liečbe astmatika,“ vraví prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA.

Nemáme dáta

Na Slovenku teda v ostatných 15 rokoch pribudli desiatky tisíc nových astmatikov. Problémom ale je, že nemáme presné dáta. Pritom odborníci odhadujú, že astma nás ročne stojí niekoľko stoviek miliónov eur. 

„Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov sa preto rozhodla iniciovať prieskum, ktorý by pomohol zozbieraťkomplexné dáta o alergiách a astme. Chceme spolupracovať so zamestnávateľskými organizáciami aj s odbormi. Bude to mimoriadne prínosné nielen pre lekárov, ale aj pre samotných zamestnávateľov. Ako vieme, dáta sú totiž pre riešenie každého problému, kľúčové,“ vraví predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim.

Odborníci už jeden výskum súvisiaci s touto témou pred dvoma rokmi robili. Zameriaval sa vtedy na ekonomickú stránku. Alergia a astma sú veľkým celoeurópskym problémom a podľa analytikov, ak sa nič nezmení, môžeme do roku 2030 očakávať ročný dopad týchto dvoch ochorení v rámci Európskej únie na úrovni 120 miliónov eur z pohľadu nákladov zdravotných poisťovní. Nepriame náklady sa môžu vyšplhať cez úroveň 1 až 1,2 miliardy eur ročne. Aj čísla za samotné Slovensko sú ohromujúce.

„Naša univerzitná analýza vychádzala z relatívne presných údajov vychádzajúcich z nákladov zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne. Predpokladáme, že za rok 2018 sa na alergie vynaložilo približne 25 miliónov eur na terapiu, lieky a diagnostiku, zatiaľ čo na astmu ešte o 20 miliónov eur viac. Nepriame náklady vrátane práceneschopnosti, invalidity a straty produktivity za obidve ochorenia dosahujú na ročnej báze viac ako 700 miliónov eur," uviedol prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., MBA, s tým, že táto analýza má, samozrejme, viacero limitácií.

„Nakoľko nezbierame skoro žiadne relevantné dáta a tie, ktoré máme, nie sú stále úplne presné. Výsledky však považujeme za solídnu bázu, od ktorej sa vieme odvíjať ďalej, nakoľko vznikala za významnej pomoci Sociálnej poisťovne, MZSR, VšZP a Dôvery, ako aj odborníkov na oblasť alergie a astmy, bez ktorých žiadna takáto analýza nemá význam,“ doplnil. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor