MENU
novinky-a-odbornici

Astma napáda dýchací systém postupne. Najhoršie príde, ak podceníte jednu vec

Astmatici patria medzi najviac ohrozené skupiny covidom-19.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Astma napáda dýchací systém postupne. Najhoršie príde, ak podceníte jednu vec

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má astmu celosvetovo viac ako 339 miliónov ľudí.

Astma patrí medzi najrozšírenejšie chronické ochorenia a aj na Slovensku každý rok pribúdajú noví pacienti, ktorým je diagnostikovaná. Odborníci volajú po tom, aby sa teraz, keď sa pandemická situácia v súvislosti s koronavírusom zlepšuje, začala opäť väčšia pozornosť venovať aj tomuto, dnes dobre liečiteľnému, ochoreniu. 

Prvý májový utorok je preto každoročne Svetovým dňom astmy. Organizuje ho Globálna iniciatíva pre astmu (GINA) s podporou WHO. Tento rok však GINA Svetový deň vyhlásila výnimočne v stredu 5. mája a tento raz je témou „Odhaľovanie mylných predstáv o astme.“ Stále totiž o nej panuje v povedomí verejnosti veľa mýtov.

Dodržiavať liečbu 

Astma je závažné ochorenie dýchacích ciest, no správnym životným štýlom a kvalitnými liekmi sa dajú jej prejavy tlmiť a dostať pod plnú kontrolu. To zabezpečí minimalizáciu negatívneho dopadu na kvalitu života astmatika a jeho blízkych osôb.

„Výskyt alergických ochorení a astmy naďalej narastá. Na Slovensku trpia na nejakú formu alergie približne 3 z 10 Slovákov, astmu má 1 z 10. Výskyt astmy stúpa vo všetkých vekových kategóriách. Nemenej dôležité je, že sa značne podceňuje správna liečba alergickej nádchy, ktorá je hlavným rizikovým faktorom rozvoja astmy v neskoršom živote. Pri včasnej diagnostike a nasadení správnej liečby, a to vrátane alergénovej imunoterapie, vieme u podstatnej časti pacientov zastaviť alergický proces a zásadným spôsobom znížiť riziko rozvoja astmy. Okrem iného má dnes alergénová imunoterapia nezastupiteľné miesto aj pri liečbe astmatika,“ vraví prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA.

Nemáme dáta

Na Slovenku teda v ostatných 15 rokoch pribudli desiatky tisíc nových astmatikov. Problémom ale je, že nemáme presné dáta. Pritom odborníci odhadujú, že astma nás ročne stojí niekoľko stoviek miliónov eur. 

„Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov sa preto rozhodla iniciovať prieskum, ktorý by pomohol zozbieraťkomplexné dáta o alergiách a astme. Chceme spolupracovať so zamestnávateľskými organizáciami aj s odbormi. Bude to mimoriadne prínosné nielen pre lekárov, ale aj pre samotných zamestnávateľov. Ako vieme, dáta sú totiž pre riešenie každého problému, kľúčové,“ vraví predseda Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov Andrej Vilim.

Odborníci už jeden výskum súvisiaci s touto témou pred dvoma rokmi robili. Zameriaval sa vtedy na ekonomickú stránku. Alergia a astma sú veľkým celoeurópskym problémom a podľa analytikov, ak sa nič nezmení, môžeme do roku 2030 očakávať ročný dopad týchto dvoch ochorení v rámci Európskej únie na úrovni 120 miliónov eur z pohľadu nákladov zdravotných poisťovní. Nepriame náklady sa môžu vyšplhať cez úroveň 1 až 1,2 miliardy eur ročne. Aj čísla za samotné Slovensko sú ohromujúce.

„Naša univerzitná analýza vychádzala z relatívne presných údajov vychádzajúcich z nákladov zdravotných poisťovní a sociálnej poisťovne. Predpokladáme, že za rok 2018 sa na alergie vynaložilo približne 25 miliónov eur na terapiu, lieky a diagnostiku, zatiaľ čo na astmu ešte o 20 miliónov eur viac. Nepriame náklady vrátane práceneschopnosti, invalidity a straty produktivity za obidve ochorenia dosahujú na ročnej báze viac ako 700 miliónov eur," uviedol prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., MBA, s tým, že táto analýza má, samozrejme, viacero limitácií.

„Nakoľko nezbierame skoro žiadne relevantné dáta a tie, ktoré máme, nie sú stále úplne presné. Výsledky však považujeme za solídnu bázu, od ktorej sa vieme odvíjať ďalej, nakoľko vznikala za významnej pomoci Sociálnej poisťovne, MZSR, VšZP a Dôvery, ako aj odborníkov na oblasť alergie a astmy, bez ktorých žiadna takáto analýza nemá význam,“ doplnil. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor