MENU
novinky-a-odbornici

Bolesť na začiatku chôdze a napätie v oblasti kĺbov hlásia PROBLÉM

Artróza nevznikne zo dňa na deň. Vývoj ochorenia je postupný.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Bolesť na začiatku chôdze a napätie v oblasti kĺbov hlásia PROBLÉM

Artróza bolí a môže potrápiť aj mladšie ročníky. Viete, ako si pomôcť a čo je naopak, úplná zbytočnosť?

Kedysi som si myslela, že artróza je choroba, ktorá ide akosi s vekom. Keď mi známa Tereza, ani nie štyridsiatnička, spomenula, že ju trápi artróza, spozornela som. „Nejako skoro, nie?“ pomyslela som si. Začala som teda pátrať po informáciách. Zistila som, že nie som jediná, ktorá považovala artrózu výlučne za ochorenie dôchodcov. V skutočnosti je to jeden z najčastejších mýtov, ktorým sa neoplatí veriť. Riziko vzniku artrózy síce stúpa vekom, no môže potrápiť aj mladšie ročníky. Dokonca sa jej nevyhnú ani deti.

Je nevyliečiteľná

„Artróza je typ degeneratívneho ochorenia, pre ktoré je charakteristické postupné opotrebovanie a rozpad chrupky kĺbu,“ približuje definíciu artrózy Marián Baláž, ortopéd z ortopedickej ambulancie v Trnave. „V zdravom kĺbe tvorí chrupka elastickú ochrannú vrstvu na oboch koncoch kostí a funguje ako elastický tlmič. Kĺbová tekutina vyživuje chrupku a udržuje ju elastickú a klzkú. Vplyvom rôznych faktorov stráca chrupka starnutím organizmu svoju elastickú štruktúru, zdrsnie, dochádza k vzniku trhlín a k defektom, ktoré sa časom rozširujú až na kosť. V pokročilých štádiách artróza postihuje aj priľahlú kosť ale aj okolité štruktúry ako sú šľachy a väzy. Lekári v poslednom čase vidia artrózu skôr ako istú formu špecifického zápalu,“ vysvetľuje odborník.

„Niekoľko mesiacov ma pobolieval palec na pravej nohe,“ približuje prvé príznaky artrózy moja známa Tereza z Nitry. „Najprv som si myslela, že som sa niekde udrela. To by som si však pamätala, tak som teda pátrala ďalej po príčine. Vymenila som klasickú obuv za barefoot. V nej sa mi síce chodilo pohodlnejšie, no bolesť neprestávala. Ozývala sa pravidelne a tak som sa rozhodla vyhľadať lekára. Ešte v čakárni som si to takmer rozmyslela. Bolo mi trápne otravovať ortopéda s takou drobnosťou,“ priznáva kaderníčka, ktorá väčšinu času v práci strávi na nohách. Výsledky vyšetrenia ju poriadne prekvapili. „Röntgenový snímok ukázal degeneratívne zmeny na chrupke, doktor mi povedal, že u mňa začína artróza. Hneď som si spomenula na svoju babičku, ktorá sa neustále sťažovala na bolesti drobných kĺbov. Tereza od detstva športovala. Po práci si radšej išla zabehať, než by mala tráviť čas pred televízorom. Najprv nevedela, čo si počať s novou informáciou.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor