MENU
novinky-a-odbornici

Antigénový test s kolou bol negatívny: Svetoví experti hodnotia hoax z decembra

Pokiaľ sa antigénový test nevykoná správne, ukazuje falošné výsledky.
Novinky a odborníci

Antigénový test s kolou bol negatívny: Svetoví experti hodnotia hoax z decembra

Ak by rakúsky poslanec previedol test s kolou správne, vyšiel by negatívne.

Desaťtisíce používateľov Facebooku zdieľali v decembri 2020 video rakúskeho poslanca, ktorý pred kolegami v parlamente predvádzal vyhodnotenie antigénového testu na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 v kole. Test vyšiel ako pozitívny, čo malo slúžiť ako dôkaz, že antigénové testy nie sú spoľahlivé. Nie je to pravda. Podľa odborníkov, ktorých agentúra AFP kontaktovala, nebol test na videu prevedený správne. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Video ukazuje rakúskeho poslanca Michaela Schnedlitza, člena Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorý 10. decembra 2020 pred poslancami predviedol experiment. Namočil vatovú tyčinku do pohára s nápojom a vzorku naniesol na antigénový test, čím chcel ukázať, aké zavádzajúce tieto testy sú. Po niekoľkých minútach test skontroloval a prehlásil: „Pán predseda, máme problém. V parlamente máme pozitívny prípad koronavírusu, keďže tejto kole vyšiel pozitívny test." Na videu však výsledok testu nie je vidieť.

Vedci oponujú

Tvrdenie, že antigénový test pri nanesení koly vyjde pozitívne, a tým pádom je nespoľahlivý, je podľa AFP nepravdivé. Podľa Berta Niestersa, profesora mikrobiológie a prednostu klinickej virológie v univerzitnej nemocnici v holandskom Groningene, môžu rôzne látky pri antigénových testoch spôsobiť pozitívny výsledok. „To však ešte nič neznamená v prípade, že bol test použitý nesprávnym spôsobom.Dokazuje to len to, že pokiaľ použijete test iným ako presne definovaným spôsobom, nedostanete nikdy spoľahlivý výsledok," uviedol pre AFP 14. decembra 2020.

S tým súhlasí aj profesor Austrálskej národnej univerzity (ANU) Peter Collignon, mikrobiológ a špecialista na infekčné ochorenia z nemocnice v Canberre. „Pokiaľ nebudete presne dodržiavať inštrukcie, vyjde vám omnoho viac chybných výsledkov, či už falošne pozitívnych alebo falošne negatívnych," povedal pre AFP 23. decembra 2020. Aj imunológovia a biochemici, na ktorých sa AFP obrátila, potvrdili, že podobné experimenty nič nedokazujú.

Ako lekvár do benzínovej nádrže

Thomas Decker, profesor imunobiológie na Viedenskej univerzite, uviedol: „Nie je ťažké zmanipulovať podmienky pre tieto testy tak, aby vykázali nesprávne výsledky. Test je určený pre špecifické podmienky umožňujúce, aby sa protilátky naviazali na antigény, nie na to, aby reagovali na kadejaké lepkavé jedlo. To už sa rovno môžete sťažovať, že vám auto nenaštartovalo potom, čo ste nádrž naplnili lekvárom."

Annette Beck-Sickingerová, profesorka biológie na univerzite v Lipsku, uviedla: „Test môže byť spoľahlivý, iba ak sa použije za správnych podmienok." V prípade antigénových testov sa jedná napríklad o to, že sa musí použiť stabilizačný, teda pufrovací, roztok, do ktorého sa vzorka zamieša. Dôležitosť pufrovacieho roztoku spomínal pre Denník N aj slovenský vedec a prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave Peter Celec, uvádza TASR. „Účelom pufrovacieho roztoku je udržať pH stabilné," povedal Celec. Ak sa roztok nepoužije, tak sa podľa Celeca nemožno čudovať, že test nefunguje správne.

Po vystúpení poslanca Schnedlitza vyhlásil rakúsky výrobca antigénových testov, že politik nepoužil test správne. Spoločnosť 12. decembra 2020 zverejnila na Facebooku video korektne vykonaného testu na prítomnosť koronavírusu v Coca-Cole, pričom výsledok testu bol negatívny.Pre správne vykonaný test treba vzorku najskôr dôkladne rozmiešať v roztoku, ktorý udržuje stabilné pH," uvádza sa v príspevku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia