MENU
novinky-a-odbornici

Nová štúdia: Na vznik Alzheimera má vplyv aj tento nevinný zlozvyk

Thoughtful,Serious,Anxious,Mature,Senior,Woman,Feeling,Blue,Worried,About
Novinky a odborníci

Nová štúdia: Na vznik Alzheimera má vplyv aj tento nevinný zlozvyk

Na vznik demencie môže mať vplyv aj jeden bežný zlozvyk. Robíte ho denne aj vy?

Na riziká spojené s nedostatkom spánku poukazujú odborníci dlhodobo. Spájajú ho napríklad so zvýšeným nebezpečenstvom rozvoja niektorých ochorení, ale tiež s narušením pamäti či schopností učenia sa. Demencia a iné poruchy kognitívnych funkcií sa môžu často hlásiť postupne a niekoľko rokov dopredu. Prvé príznaky sa nemusia objaviť iba v starobe, píše portál Science Alert.

Súvislosťou nedostatku spánku a vzniku demencie sa zaoberal výskum, ktorý viedla epidemiologička Séverine Sabiová z Parížskej univerzity. Tím pre svoju prácu využil dáta z  longitudinálnej štúdie, ktorá 30 rokov sledovala zdravie viac ako 10-tisíc britských úradníkov. Výskum sa zameral na sledovanie toho, ako môže zdravie ovplyvniť spánok v produktívnom veku, ešte predtým ako zostarneme.

Vyššie riziko vzniku demecie

Analýza ukázala, že ľudia, ktorí v 50-tke, 60-tke a 70-tke spali dlhodobo málo, mali v porovnaní s ľuďmi s normálnou dĺžkou spánku o 30 % vyššie riziko, že sa u nich v starobe objavia choroby spojené s demenciou, ako napríklad Alzheimerova choroba. Za normálnu dobu spánku považovali vedci 7 hodín, za dlhú 8 a viac a za krátku 6 a menej hodín.  

Skupina, ktorá spala dostatočne, vykazovala najnižší výskyt spomínaného typu ochorenia. U ľudí, ktorí trávili v posteli dlhšiu dobu, než je obvyklé, zvýšené riziko demencie -⁠ na rozdiel od niektorých iných výskumov  -⁠ vedci nezaznamenali.  

Ďalšie bádanie 

Aj keď podľa autorov štúdia prináša nové poznatky, má zároveň aj niektoré limity a je potrebný ďalší výskum. Napríklad sa do značnej miery opiera o údaje, ktoré účastníci sami nahlásili, a sledovaná skupina úradníkov nemusí odzrkadľovať celú škálu spoločnosti. Vedci upozornili, že išlo o pozorovaciu štúdiu, čo znamená, že objavená súvislosť je iba koreláciou. Neznamená to, že v každom z prípadov bol nedostatok spánku priamou príčinou demencie.

Odborníci pripustili, že abnormálny spánok nemusí iba predpovedať demenciu, ale môže byť aj jej skorým príznakom. „Keďže demencia je výsledkom zmien v mozgu, nie je prekvapením, že ľudia, ktorí ňou trpia, majú často narušené spánkové vzorce,“ tvrdí psychiatr Tom Dening z University of Nottingham vo Veľkej Británii. 

„Možno ide o jeden z prvých príznakov, ktorý signalizuje demenciu. Zároveň je ale tiež pravdepodobné, že nekvalitný spánok mozgu neprospieva a robí ho zraniteľňejším voči neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba," dodal.  

Životný štýl

Sara Imarisio z Alzheimer 's Research UK zdôrazňuje, aké je dôležité myslieť na zdravý životný štýl. Ten podľa nej môže zvýšiť šancu, že si človek správne funkcie mozgu počas starnutia udrží.„Aj keď neexistuje istý spôsob prevencie demencie, sú veci, ktorými toto nebezpečenstvo môžeme znížiť," uviedla. Dôležité je podľa nej nefajčiť, alkoholické nápoje piť len umiernene a pravidelne sa napríklad venovať fyzickým aj mentálnym aktivitám.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor