MENU
novinky-a-odbornici

Záchranár vám poradí ako zvládnuť sťažené dýchanie

panické dýchanie
Novinky a odborníci

Záchranár vám poradí ako zvládnuť sťažené dýchanie

Už len pri pozitívnom teste na koronavírus sa mnohým rozbúši srdce a ledva lapajú dych. Nie je to však ešte dôvod, prečo volať záchranku. Ako sa teda popasovať s dýchacími problémami?

Najčastejším príznakom COVID-19 je teplota, suchý kašeľ, strata chuti a čuchu, únava, bolesti svalov, kĺbov a niekedy hnačky. Nemusia sa však objaviť všetky. „Prvé dni si nevyžadujú mimoriadnu liečbu. Pomôžu vám ich zvládnuť lieky proti teplote a bolestiam, pokojový režim, dostatok tekutín a prirodzené vitamíny. Imunitu treba mať posilnenú vopred, naháňanie za vitamínmi po vypuknutí ochorenia je už neúčinné,“ upozorňuje záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. 

Recitujte básne

Nepríjemnosti môže spôsobiť sťažené dýchanie, ktoré niekedy nastupuje aj hneď od začiatku ochorenia. „Ak trvá aj v telesnom pokoji a prípadne sa zhoršuje, konzultujte svoj stav na tiesňovej linke,“ zdôrazňuje odborník. „Telesnou príčinou dýchavičnosti je v súčasnosti často ochorenie covid, ale môže sa za ňou skrývať aj astmatický záchvat.“ Podľa odborníka však môže byť na príčine aj vážny telesný problém, napríklad zlyhávanie srdca, ochorenie pľúc a priedušiek, ale i psychická príčina ako napríklad oznámenie smutnej udalosti alebo inej nečakanej správy. „V minulosti nebrali ľudia na všetko lieky, miesto toho sa modlili. Odriekali ucelené časti na jeden nádych, čím prešli na pravidelné hlboké dýchanie, a tým k duševnému aj telesnému uvoľneniu,“ hovorí o tom, prečo sa oplatí sledovať správanie starých mám, skúsený záchranár. „Kto sa nechce modliť, môže recitovať nahlas básne.“

Ako ešte zvládnuť dýchavičnosť?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor