MENU
novinky-a-odbornici

Ako zmeniť starostlivosť o pleť, aby netrpela pod rúškom, radí odborníčka

Zmeňte starostlivosť, aby pleť pod rúškom netrpela.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako zmeniť starostlivosť o pleť, aby netrpela pod rúškom, radí odborníčka

Ak ste si všimli, že na tvári sa vám v oblasti nosa a brady častejšie objavujú začervenania alebo vyrážky, zbystrite pozornosť. Nemusíte však hneď rúško zatracovať.

Rúška nám robia spoločnosť už dlhé mesiace. Čím dlhšie ich máte na tvári, tým viac pôsobí jeho nosenie na kvalitu pleti. Určite ich neodkladajte, niekedy si stačí posvietiť len na materiál, z ktorého je vyrobené alebo na samotnú starostlivosť o pleť. U koho môže rúško vyvolať najväčšie ťažkosti?

Môže zhoršiť akné?

Nosenie rúšok prináša pre pleť hneď dve ťažké skúšky. Prvou je mechanické trenie. Vzniká prirodzene, keď rozprávate. Každá hláska znamená pohyb látky po pokožke. Druhým a vážnejším problémom je teplo a vlhkosť, ktoré vznikajú pod rúškom z dýchania. Je to ideálne prostredie na množenie baktérií. Práve preto môže zhoršiť nosenie rúšok napríklad stav akné. „Z dôvodu nosenia rúšok vyhľadávajú pomoc odborníkov najmä ľudia, ktorí majú problematickú pleť. Ide nielen o akné, ale i rosaceu, periorálnu či seboroickú dermatitídu,“ potvrdzuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA . Prvým krokom, ako ťažkosti zmierniť, je nosenie správnych rúšok. 

Pravidelná výmena

Podľa odborníčky sú najvhodnejšie jednorazové rúška. „Maximálne po trojhodinovom nosení ich však treba vyhodiť a vymeniť. Určite ich neperte a nepoužívajte znova, ako si to mnoho ľudí myslí,“ upozorňuje skúsená dermatologička. „Ak si kupujete alebo šijete látkové rúška, najvhodnejšia je bavlna alebo špeciálna látka presne na tento účel. Výhodou je, že ich môžete použiť viackrát. Musíte ich však pravidelne prať a žehliť.“ Niektoré syntetické materiály môžu pleť ešte viac podráždiť. Bavlnené majú ďalšiu výhodu, dajú sa oprať pri vysokej teplote. Minimálne by malo ísť o 60 stupňov Celzia. 

Ak sa vám stav pokožky pri nosení rúška zhorší, jednoznačne sa obráťte na odborníka. Napriek korone sa návštevy lekára nemusíte obávať
MUDr. Hana Zelenková, dermatologička

Tónujte len jemne

Nikdy nepoužívajte viackrát za sebou látkové rúško, ktoré už zašpinil mejkap alebo pot. Zbytočne zvyšujete riziko zanesenia pórov či podráždenia. Bavlnené rúško by ste mali oprať po každom dni nosenia. Zvýšenú pozornosť si zaslúži aj vaša pleť. Trvalé odloženie rúška nie je v súčasnej situácii riešením. Ak máte nosiť rúško väčšinu dňa, musíte sa vzdať najobľúbenejšieho kozmetického prípravku.„Pod rúško neodporúčam aplikáciu mejkapu,“ zdôrazňuje odborníčka. „Ak ste od jeho aplikácie závislí a neviete si bez neho predstaviť svoj pracovný deň, zvoľte radšej medicínske, ľahké mejkapy z lekární. Vhodné sú takzvané primer base skin adaptery, ktoré po natretí mierne tónujú pleť a prekryjú drobné nedostatky. Hrubé vrstvy mejkapu, navyše kombinované s púdrami, nie sú vhodné.“

Anketa
Zhoršila sa vám kvôli noseniu rúška pleť?

Dôkladné čistenie

To, o čo oberie vašu pleť rúško, jej musíte dodať pri domácej starostlivosti. Prispôsobte ju typu svojej pokožky. Vo všeobecnosti platí, že sa oplatí zvoliť najmä nedráždivé kozmetické prípravky, obyčajné detské mydlá, micelárne vody či hydratačné prí- pravky. Ťažké mastné krémy radšej vymeňte za kvalitné ľahké séra. Ich výhodou je, že sa jednoduchšie vstrebávajú. Pre pokožku sú v tomto prípade prijateľnejšie. Ak máte mastnejšiu pleť a často nosíte rúško, tvár si pokojne očistite hneď po príchode z práce, keď ho odložíte,“ pridáva praktické tipy Hana Zelenková. Pri stanovených diagnózach sa držte odporúčaní ošetrujúceho lekára. Ak máte mastnú, problematickú pleť, vyberte si nekomedogénne prípravky, ktoré zbytočne neupchávajú póry. Vhodné sú čistiace vody, peny či gély, ktoré obsahujú napríklad rastlinné zložky s protizápalovým a antibakteriálnym účinkom. 

Svrbí vás pleť?

V prípade citlivej až atopickej pokožky vás môže po mechanickom dráždení rúškom zaskočiť aj nepríjemné svrbenie. Ošetrujte ju prípravkami, na ktoré ste zvyknutí. Môžete ich mať uskladnené v chladničke. Studený krém rýchlejšie uľaví od svrbenia. Stále platí pravidlo, že ideálne sú čo najjednoduchšie prípravky bez obsahu parfumov. Na každodenné čistenie zvoľte neutrálne micelárne vody s upokojujúcim účinkom. Mastnejšie prípravky si aplikujte najmä večer, keď si pleť nebude prekrývať rúškom. Či už v prípade akné, rosacey alebo seboroickej dermatitídy, vždy platí hlavné pravidlo. „Ak sa vám stav pokožky pri nosení rúška zhorší, jednoznačne sa obráťte na odborníka. Domáce recepty starých mám dokážu viac pokaziť, ako pomôcť. Napriek korone sa návštevy lekára nemusíte obávať,“ zdôrazňuje dermatologička Hana Zelenková. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia