MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa zbaviť tráviacich problémov zo stresu? Lekár radí popíjať TOTO

Stres môže vyústiť do mnohých zdravotných problémov, najmä tráviacich.
Novinky a odborníci

Ako sa zbaviť tráviacich problémov zo stresu? Lekár radí popíjať TOTO

Stres, negatívne emócie spojené s pandémiou, nervozita, to všetko vnáša nerovnováhu do tela a môže sa odraziť na fyzickom aj psychickom zdraví. Ako si pomôcť?

Typickým prejavom stresu sú bolesti žalúdka či hlavy, ktoré asi pozná každý z nás. No nielen tie. "Aj nevoľnosť alebo dokonca krátke bezvedomie zo stresu  po porade, záchvaty vracania. Ak týmto stavom nevenujete pozornosť,  stávajú sa častejšími a dokonca chronickými, teda si už vlastnými silami nedokážete poradiť,“ varuje psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Stres blokuje príjem živín

Stresové podnety ovplyvňujú trávenie pomocou nervových zakončení, ktoré sa nazývajú aj os mozog-črevo. Toto prepojenie je obojsmerné, čo znamená, že stres vnímaný zmyslami ovplyvní naše trávenie, ale aj nerovnováha črevných baktérií  negatívne vplýva na náš život a jeho kvalitu,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček. A čo je horšie, pri dlhodobom chronickom strese dochádza k chronickému nedostatočnému príjmu živín, dodáva gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán. 

Všetky klasické ochorenia tráviaceho traktu, napríklad syndróm dráždivého čreva, hnačky, Crohnova choroba, sa viditeľne a bolestivo zhoršia v strese. Aby ste sa cítili dobre, treba však okrem odbúrania stresu pomôcť aj telu. A nie je to žiadna veda, musíte mu len dodať tie správne živiny. A to, podľa gastroenterológov, nejde bez minerálnej vody!

Stará dobrá pitná kúra

Na tráviaci systém pozitívne vplývajú minerálky s obsahom hydrogénuhličitanov a síranov. "Obsah síranov zlepšuje pohyblivosť čriev a bráni zápche, ktorá býva častou poruchou tráviaceho traktu,“ objasňuje MUDr. Bubán. Hydrogénuhličitany viažu voľné kyseliny v žalúdku, sírany zmierňujú aj syndróm dráždivého čreva. Pitím uhličitej vody sa prekrvujú sliznice tráviaceho traktu, stimuluje sa tvorba žalúdočnej šťavy a urýchľuje sa vstrebávanie živín z potravy. 

"Už stáročia sa pitné kúry odporúčali na liečbu porúch trávenia. Ešte v dobách, keď neboli dostupné lieky, aké poznáme dnes, sa bežne liečili žalúdočné vredy, žlčníkové záchvaty či zápcha pitnými kúrami v kúpeľoch. Preto ani dnes netreba podceňovať liečivú silu minerálnej vody. Kombinoval by som ju hlavne s pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá zlepšuje aj našu mikrobiotu a trávenie," potvrdzuje, že voda je neoficiálny liek,  gastroenterológ Radovan Juríček.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor