MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa zbaviť tráviacich problémov zo stresu? Lekár radí popíjať TOTO

Stres môže vyústiť do mnohých zdravotných problémov, najmä tráviacich.
Novinky a odborníci

Ako sa zbaviť tráviacich problémov zo stresu? Lekár radí popíjať TOTO

Stres, negatívne emócie spojené s pandémiou, nervozita, to všetko vnáša nerovnováhu do tela a môže sa odraziť na fyzickom aj psychickom zdraví. Ako si pomôcť?

Typickým prejavom stresu sú bolesti žalúdka či hlavy, ktoré asi pozná každý z nás. No nielen tie. "Aj nevoľnosť alebo dokonca krátke bezvedomie zo stresu  po porade, záchvaty vracania. Ak týmto stavom nevenujete pozornosť,  stávajú sa častejšími a dokonca chronickými, teda si už vlastnými silami nedokážete poradiť,“ varuje psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Stres blokuje príjem živín

Stresové podnety ovplyvňujú trávenie pomocou nervových zakončení, ktoré sa nazývajú aj os mozog-črevo. Toto prepojenie je obojsmerné, čo znamená, že stres vnímaný zmyslami ovplyvní naše trávenie, ale aj nerovnováha črevných baktérií  negatívne vplýva na náš život a jeho kvalitu,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček. A čo je horšie, pri dlhodobom chronickom strese dochádza k chronickému nedostatočnému príjmu živín, dodáva gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán. 

Všetky klasické ochorenia tráviaceho traktu, napríklad syndróm dráždivého čreva, hnačky, Crohnova choroba, sa viditeľne a bolestivo zhoršia v strese. Aby ste sa cítili dobre, treba však okrem odbúrania stresu pomôcť aj telu. A nie je to žiadna veda, musíte mu len dodať tie správne živiny. A to, podľa gastroenterológov, nejde bez minerálnej vody!

Stará dobrá pitná kúra

Na tráviaci systém pozitívne vplývajú minerálky s obsahom hydrogénuhličitanov a síranov. "Obsah síranov zlepšuje pohyblivosť čriev a bráni zápche, ktorá býva častou poruchou tráviaceho traktu,“ objasňuje MUDr. Bubán. Hydrogénuhličitany viažu voľné kyseliny v žalúdku, sírany zmierňujú aj syndróm dráždivého čreva. Pitím uhličitej vody sa prekrvujú sliznice tráviaceho traktu, stimuluje sa tvorba žalúdočnej šťavy a urýchľuje sa vstrebávanie živín z potravy. 

"Už stáročia sa pitné kúry odporúčali na liečbu porúch trávenia. Ešte v dobách, keď neboli dostupné lieky, aké poznáme dnes, sa bežne liečili žalúdočné vredy, žlčníkové záchvaty či zápcha pitnými kúrami v kúpeľoch. Preto ani dnes netreba podceňovať liečivú silu minerálnej vody. Kombinoval by som ju hlavne s pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá zlepšuje aj našu mikrobiotu a trávenie," potvrdzuje, že voda je neoficiálny liek,  gastroenterológ Radovan Juríček.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor