Ako zastaviť krvácanie z nosa? Vyhnite sa klasickej chybe, radí záchranár
13. 12. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:25)

Zdroj: Shutterstock
Krvácanie z nosa vás môže zaskočiť. Snažte sa vždy zachovať pokoj, stačí jeden správny hmat a problém bude o pár minút minulosťou.
Niekedy postačí prechladnutie a zrazu vám začne z nosa tiecť krv. Skrývať sa za ním môže ajsilné fúkanie nosa, príliš suché sliznice a v prípade detí i naháňanie šušňov. U dospelých sa k neúrazovému krvácaniu z nosa často viažu problémy s vysokým krvným tlakom. Aj vy patríte k tým, ktorí majú prvú pomoc automaticky spojenú so záklonom a studenou handričkou na zátylku? Je to chyba.
Zbytočné vracanie
„Ľudia nerobia jedinú vec, ktorá funguje, ale robia štyri veci, ktoré nefungujú a dokonca škodia,“ upozorňuje skúsený záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Ak sa pri krvácaní z nosa zakloníte, stečie krv po zadnej stene nosohltana dole do krku. Automaticky ju prehltnete. Nie je to prí jemný pocit, môže vyvolávať pocit na vracanie až vracanie, a to nie je žiaduce.“ Studené obklady síce zužujú cievy, ale na nos to neplatí. V tomto prípade nemajú žiadny praktický význam. Ďalšou chybou je aj to, keď si do dierky napcháte vatu alebo papierovú vreckovku a po pár minútach ich vyťahujete. „Je to kontraproduktívne. Vata len nasáva krv a predlžuje krvácanie,“ hovorí o najčastejších chybách pri prvej pomoci prezident Slovenského červeného kríža.
Anketa
Zakláňate pri krvácaní z nosa hlavu?
Správne zatlačte
Ako treba postupovať? Stačí si správne zatlačiť nosové krídla. „Dvomi prstami tlačte na celú šírku nosových krídel proti sebe. Ide o miesto na rozhraní kostennej a chrupkovej časti. Krvácanie vždy vzniká z mikroskopického poškodenia vlásočníc, ktoré sú tesne nad vchodom do nosa,“ približuje jediné účinné riešenie Viliam Dobiáš. „Na miesto tlačte bez prerušenia najmenej desať minút. Seďte s otvorenými ústami a v miernom predklone.“ Podľa odborníka stlačenie nosa krvácanie zastaví, ale ešte predtým vám časť krvi stečie do nosohltana. Toto malé množstvo, približne jedna polievková lyžica, vám cez otvorené ústa vytečie do pripravenej vreckovky.
Deti upokojujte
Rovnaká prvá pomoc platí aj pri deťoch. Hoci krvácanie z nosa dá psychike rodiča zabrať, nedávajte najavo svoju paniku. Najmä menšieho drobca zbytočne vyplašíte. Podľa odborníka nie je krvácanie z nosa nebezpečné a ani neohrozuje život. Snažte sa na to myslieť a konať racionálne. Neprerušene držať stlačené nosové krídla desať minút je najdôležitejšia podmienka úspešnosti v prípade detí i dospelých. „Ak by ste nerobili nič, krvácanie z nosa, ktoré je neúrazového pôvodu, by sa zastavilo samo od seba asi po štyridsiatich piatich minútach,“ konštatuje záchranár. „Strata krvi by bola približne tri až päť polievkových lyžíc. Na porovnanie je to priemerne polovica mesačnej menštruácie.“ Určite preto postihnutého nevystrašte podkladaním lavórov či veľkých mís pod nos. Skutočne stačia vreckovky.
Nesmrkajte, oddychujte
V pokojnejšom režime zostaňte, aj keď sa krvácanie zastaví. „Ešte dve hodiny nesmrkajte, nepite teplé nápoje, nevykonávajte žiadnu náročnejšiu fyzickú aktivitu, nečistite si nos a nekašlite,“ hovorí o tom, čo robiť, aby sa krvácanie neobnovilo, doktor Viliam Dobiáš. „Ak sa krvácanie zopakuje, postupujte rovnako. V pracovných hodinách následne vyhľadajte ORL ambulanciu.“ Postup sa odlišuje pri krvácaní z nosa, ktoré sa objavilo následkom úrazu alebo úderu. „Nosové dierky prikryte vreckovkou alebo utierkou a choďte na röntgenové vyšetrenie. Odhalí možnú zlomeninu kosti pri koreni nosa alebo nosovej priehradky,“ dodáva odborník.