MENU
novinky-a-odbornici

Takto vyzerá vajce od chorej sliepky. Ako sa nenakaziť, radí odborník

Ako rozoznať vajce od sliepky s vtáčou chrípkou?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Takto vyzerá vajce od chorej sliepky. Ako sa nenakaziť, radí odborník

Pandémia medzi ľuďmi z toho nebude, ale prenos na človeka môže skončiť tragicky.

Epidémia vysokopatogénnej vtáčej chrípky v rokoch 2021 – 2022 s presahom do roku 2023 je doteraz najväčšia pozorovaná v Európe. „Údaje zo spoločnej správy EFSA, ECDC a referenčného laboratória EÚ poukazujú k začiatku decembra 2022 na celkovo 2520 ohnísk u hydiny až v 37 európskych krajinách, v dôsledku čoho bolo zabitých 50 miliónov vtákov v postihnutých zariadeniach. Celkovo 227 zistení bolo u vtákov chovaných v zajatí a 3867 prípadov vysokopatogénnej chrípky bolo zistených u voľne žijúcich vtákov," hovorí hlavný hygienik SR Ján Mikas. 

Prípady boli zaznamenané u voľne žijúcich vtákov, hydiny aj vtákov chovaných v zajatí najmä v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Spojenom kráľovstve, Nórsku a Belgicku.  V Španielsku sa v septembri a v októbri zaznamenali dva prípady osôb pozitívne testovaných na chrípku spôsobenú vírusom vtáčej chrípky A(H5N1), avšak bez príznakov ochorenia, ešte predminulý rok sa jeden prípad objavil v Spojenom kráľovstve. 

 „Vírusy vtáčej chrípky môžu spôsobiť infekciu u vtákov, ale aj u ľudí. Prirodzeným rezervoárom vírusu vtáčej chrípky sú voľne žijúce vodné vtáky," približuje Ján Mikas. Kým  nízkopatogénne vírusy spôsobujú mierne ochorenie alebo asymptomatickú infekciu, vysokopatogénne vírusy vtáčej chrípky spôsobujú u zvierat vysokú smrtnosť. Takým sa môžu infikovať aj cicavce vrátane človeka, hoci prenos z vtákov je zriedkavý. 

V krajinách EÚ zatiaľ neexistujú údaje o prenose z osoby na osobu.  „Riziko prenosu na širokú verejnosť je extrémne nízke," ubezpečuje hlavný hygienik, že epidémia v ľudskej populácii nehrozí. Nakaziť sa a trpieť nepríjemnými príznakmi dokonca s následkom smrti však môžete

Nechoďte na trh

K prenosu na človeka z infikovaných vtákov dochádza buď priamo, alebo nepriamym kontaktom s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou. Takmer všetky infekcie u ľudí súviseli s úzkym kontaktom s infikovanými alebo chorými vtákmi alebo ich fekálnymi produktmi, vysvetľuje Ján Mikas. Týka sa to napríklad farmárov, veterinárov a robotníkov zapojených do utrácania a likvidácie. Medzi identifikované rizikové faktory patrí aj návšteva trhov so živými vtákmi v Ázii a prostredníctvom hydiny z drobnochovu v Egypte.

Príznaky vtáčej chrípky u človeka

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie, ktoré sa obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Spočiatku sa zvykne objaviť horúčka a kašeľ s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest.  „Príznaky ochorenia horných dýchacích ciest nemusia byť prítomné u všetkých pacientov. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov," vystríha hlavný hygienik Ján Mikas. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor