MENU
novinky-a-odbornici

Prvé výsledky sú na svete! Čo robí vlhký vzduch pod rúškom s imunitou

rúško
Novinky a odborníci

Prvé výsledky sú na svete! Čo robí vlhký vzduch pod rúškom s imunitou

Chránite sa pred nákazou rúškom a svoje okolie pred šírením vírusu SARS-CoV-2? Aký má dopad vlhké prostredie pod rúškom na váš imunitný systém?

Nedávno americkí epidemiológovia z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb poukázali na celkom novú výhodu nosenia rúška. Dokonca je to výhoda, ktorú mnohí až dosiaľ považovali za negatívum. Nová štúdia totiž tvrdí, že vlhkosť, ktorá vzniká pod rúškom, môže pomôcť imunite v boji proti respiračným ochoreniam, ako je práve covid-19. Informuje o tom web čt24.

Ako to zisťovali?

Štúdia testovala štyri typy ochrany tváre, respirátor N95, čo je americkou obdobou FFP2, 3-vrstvovové jednorazové chirurgické rúško, 2-vrstvové polyesterové rúško a husto tkané bavlnené rúško. Vedci merali mieru vlhkosti tak, že dobrovolníka nechali dýchať do uzavretej kovovej krabice, keď na sebe nemal rúško. Krabicu naplnila vodná para z dychu, takže sa zvýšila vlhkosť. Keď človek vydychoval do krabice cez rúško, vlhkosť ostala zachytená v rúšku, kondenzovala sa a človek ju vdychoval späť.

Treba zvlhčiť sliznice

Štúdiu uskutočnili odborníci z amerického Národného ústavu pre diabetes, tráviace a obličkové choroby (NIDDK). Potvrdili, že nosenie rúšok podstatne zvyšuje vlhkosť vzduchu, ktorý človek vdychuje. Tvrdia však, že práve to môže vysvetliť, prečo nosenie rúška súvisí s nižšou závažnosťou choroby u ľudí nakazených vírusom SARS-CoV-2. Odvolávajú sa na fakt, že zvlhčené sliznice výrazne prospievajú, aby imunitný systém fungoval správne. Štúdia bola zverejnená v odbornom časopise Biophysical Journal.

Je potvrdené, že vysoká vlhkosť vzduchu zmierňuje závažnosť chrípky a rovnaký mechanizmus môže byť zásadný aj pri miere závažnosti ochorenia covidom.
Adriaan Bax

„Zistili sme, že rúška výrazne zvyšujú vlhkosť vdychovaného vzduchu. Veríme, že práve toto zvlhčenie dýchacieho systému by mohlo byť zodpovedné za potvrdený fakt, že ľudia, ktorí nosia rúško, majú menej závažný priebeh ochorenia covidom,“ uviedol hlavný autor štúdie Adriaan Bax. „Je potvrdené, že vysoká vlhkosť vzduchu zmierňuje závažnosť chrípky a rovnaký mechanizmus môže byť zásadný aj pri miere závažnosti ochorenia covidom,“ doplňuje vedec.

Ako to funguje?

Vysoká vlhkosť vzduchu obmedzuje šírenie vírusov do pľúc tak, že podporuje slizničnú imunitu a obranný mechanizmus, ktorý z pľúc odstraňuje hlieny a s nimi aj potenciálne škodlivé častice v hliene. Vysoká vlhkosť vzduchu môže tiež posilniť imunitný systém  produkciou špeciálnych bielkovín – interferónov, ktoré bojujú proti vírusom. Suchý vzduch zhoršuje interferónovú reakciu aj kvalitu slizničnej reakcie, čo môže byť jedným z dôvodov, prečo sú ľudia v chladnom počasí náchylnejší k infekciám dýchacích ciest.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia