MENU
novinky-a-odbornici

Vyrážky nevytláčajte, radí doktorka. Čo pomôže pleti pod rúškom?

×
Novinky a odborníci

Vyrážky nevytláčajte, radí doktorka. Čo pomôže pleti pod rúškom?

Rúška nás neohrozujú na zdraví, no môžu negatívne vplývať na citlivú pokožku tváre. Čo v takom prípade pomôže?

Mnohí z nás majú tvár prekrytú rúškom aj viac ako osem hodín denne. Môže rúško poškodiť zdravie? A ako vplýva na našu pokožku na tvári? „Ak sa bavíme o tom, či môžu spôsobovať zdravotné problémy, odpoveď je, že sa to deje iba v minimálnej miere,“ vysvetľuje MUDr. Vanda Przewlocka, PhD., odborníčka na estetickú medicínu.

Určite z neho nevznikajú respiračné ochorenia, ako to tvrdí dezinformačná scéna. Podľa doktorky môžu vznikať nanajvýš drobné vyrážky či mierne zápaly. „Časť tváre pod rúškom je vystavená vlhkejšej mikroklíme. Sú ľudia, ktorí na ňu reagujú horšie, prípadne môžu mať alergickú reakciu na niektorú zložku v rúšku,“ dopĺňa odborníčka. 

Čo pomôže uľaviť unavenej pleti? 

Pravidelná výmena rúška

V prvom rade je nevyhnutná pravidelná výmena rúška. Či už jednorazové alebo textilné by sme nemali mať na tvári dlhšie ako dve až tri hodiny, potom klesá jeho účinnosť. Takáto častá výmena žiaľ mnohokrát nie je možná. „Alternatívou je dávať si pod rúško papierovú neparfumovanú vreckovku, ktorá saje vlhkosť a po pár hodinách ju vymeniť,“ odporúča doktorka Przewlocka. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac

Dcérka odmieta umelé mlieko. Prechádza dojčenským štrajkom?

O dojčenskom štrajku som tiež počula len v súvislosti s dojčením. Odmietanie mlieka bude pravdepodobne súvisieť so zavádzaním príkrmov, keďže je vo veku, keď ich už určite dostáva. Je možné, že už toľko mlieka nepotrebuje. Určite ju nenúťte mlieko piť a uistite sa, že je zdravá. Dieťa vie, koľko potrebuje piť a kedy je hladné. Počkajte niekoľko dní a potom to opäť vyskúšajte. Skúste sa zamyslieť nad príčinou averzie ako nepríjemné a stresujúce pocity pri kŕmení, bolesť, nepohodlie pri kŕmení, napríklad pri refluxe, intolerancii alebo alergie na bielkovinu kravského mlieka, zúbky a podobne.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia