MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka vám poradí, ako sa starať o jazvu, aby bola takmer neviditeľná

Vopred sa nedá odhadnúť, či sa hojenie skončí keloidom.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Lekárka vám poradí, ako sa starať o jazvu, aby bola takmer neviditeľná

Stačí trochu narušiť kožu škrabancom alebo popálením, a hneď si môžete vytvoriť jazvu. Pri správnej liečbe však môže byť takmer neviditeľná.

Jazvy sú pamiatkou na popáleninu, poškriabanie, akékoľvek zápalové ochorenie, prípadne na chirurgický zákrok. Skončiť sa nimi môžu aj vírusové ochorenia kože, napríklad ovčie kiahne. Čo treba podniknúť, aby boli čo najneviditeľnejšie?

Sú príliš vypuklé

Asi najviac vás môžu neestetickým vzhľadom potrápiť keloidné jazvy, ktoré sú veľmi veľké, vypuklé a vyčnievajú nad okolitú kožu. „Prvou voľbou je v tom prípade injekčná aplikácia kortikoidného liečiva s predĺženým účinkom priamo do jazvy. Zákrok robíme ambulantne pri lokálnom znecitlivení anestetikom,“ približuje možnosti dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Treba ho opakovať približne dva- až trikrát. Rozostupy medzi ošetrením by mali byť tri až štyri týždne.“ Modernejšou liečbou je takzvaná enzymatická terapia. Opäť sa robí injekčne priamo do jazvy. Aplikuje sa enzým, ktorý rozpúšťa nadmerne rozbujnené kolagénové väzivo tvoriace jazvu. Účinnou látkou je enzým kolagenáza. Rozostupy a opakovanie ošetrenia sú podobné ako v prípade kortikoidného liečiva. Pri všetkých typoch ošetrenia majte na pamäti, že jazva sa nedá odstrániť úplne. Dôvod je ten, že vznikla nahradením pôvodného tkaniva, kože, iným, neplnohodnotným tkanivom.

Vylepšenie z lekárne

Nájdete aj voľne dostupné prípravky na jazvy. Väčšinou ide o rôzne gély, gélkrémy, spreje na báze silikónu alebo kyseliny hyalurónovej. Majú pomocnú úlohu pri liečbe a hojení povrchových i hlbších rán. Využívajú sa i látky, ktoré majú protizápalové účinky, môže ísť o výťažky z rastlín, ale aj heparín alebo alantoín. Vhodná je i bežná kozmetika s obsahom už spomínanej kyseliny hyalurónovej, retinoidov, peptidov či ovocných kyselín. Či už máte jazvu po akné, popálenine, poškriabaní alebo chirurgickom zákroku, dôležitú úlohu zohráva i to, aká je hlboká. Vždy je najlepšie, ak sa o jej ošetrení poradíte s odborníkom. Jazvami sa môžu skončiť i herpetické alebo stafylokokové infekcie, ktoré sa môžu objaviť aj na tvári.

Možno jazvu opraviť? Čítajte na druhej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor