Jazvy sú pamiatkou na popáleninu, poškriabanie, akékoľvek zápalové ochorenie, prípadne na chirurgický zákrok. Skončiť sa nimi môžu aj vírusové ochorenia kože, napríklad ovčie kiahne. Čo treba podniknúť, aby boli čo najneviditeľnejšie?
Sú príliš vypuklé
Asi najviac vás môžu neestetickým vzhľadom potrápiť keloidné jazvy, ktoré sú veľmi veľké, vypuklé a vyčnievajú nad okolitú kožu. „Prvou voľbou je v tom prípade injekčná aplikácia kortikoidného liečiva s predĺženým účinkom priamo do jazvy. Zákrok robíme ambulantne pri lokálnom znecitlivení anestetikom,“ približuje možnosti dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Treba ho opakovať približne dva- až trikrát. Rozostupy medzi ošetrením by mali byť tri až štyri týždne.“ Modernejšou liečbou je takzvaná enzymatická terapia. Opäť sa robí injekčne priamo do jazvy. Aplikuje sa enzým, ktorý rozpúšťa nadmerne rozbujnené kolagénové väzivo tvoriace jazvu. Účinnou látkou je enzým kolagenáza. Rozostupy a opakovanie ošetrenia sú podobné ako v prípade kortikoidného liečiva. Pri všetkých typoch ošetrenia majte na pamäti, že jazva sa nedá odstrániť úplne. Dôvod je ten, že vznikla nahradením pôvodného tkaniva, kože, iným, neplnohodnotným tkanivom.
Vylepšenie z lekárne
Nájdete aj voľne dostupné prípravky na jazvy. Väčšinou ide o rôzne gély, gélkrémy, spreje na báze silikónu alebo kyseliny hyalurónovej. Majú pomocnú úlohu pri liečbe a hojení povrchových i hlbších rán. Využívajú sa i látky, ktoré majú protizápalové účinky, môže ísť o výťažky z rastlín, ale aj heparín alebo alantoín. Vhodná je i bežná kozmetika s obsahom už spomínanej kyseliny hyalurónovej, retinoidov, peptidov či ovocných kyselín. Či už máte jazvu po akné, popálenine, poškriabaní alebo chirurgickom zákroku, dôležitú úlohu zohráva i to, aká je hlboká. Vždy je najlepšie, ak sa o jej ošetrení poradíte s odborníkom. Jazvami sa môžu skončiť i herpetické alebo stafylokokové infekcie, ktoré sa môžu objaviť aj na tvári.
Možno jazvu opraviť? Čítajte na druhej strane ►►►