MENU
Novinky a odborníci

Odborne s kardiologičkou: Toto je pri meraní krvného tlaku najdôležitejšie

Tak ako si správne zmerať krvný tlak?

Tlak treba merať v pokoji a 2 až 3-rát po sebe.Tlak treba merať v pokoji a 2 až 3-rát po sebe.
Tlak treba merať v pokoji a 2 až 3-rát po sebe.
Zdroj: Shutterstock
  • Pred meraním krvného tlaku je dôležité: 30 minút pred meraním krvného tlaku nejesť, nefajčiť, nepiť nápoje s kofeínom ani energetické nápoje, ktoré by sa z hľadiska prevencie kardiovaskulárnych chorôb nemali vôbec konzumovať.
  • Pohodlne sa usaďte na stoličku, obidve nohy treba mať na zemi, dôležité je, aby neboli prekrížené, a aby boli pred meraním vykonané všetky fyziologické potreby. „Napriek tomu, že to vyzerá ako maličkosť tak napríklad samotné prekríženie nôh môže pri meraní krvného tlaku spôsobiť zvýšenie hodnôt o 3 až 5 mm Hg,“ upozornila doktorka Anna Vachulová.
  • Tlakomer položte na stolík, založte si manžetu a stlačte tlačidlo merania hodnôt krvného tlaku. „Ďalšia dôležitá podrobnosť je, nepozerať sa na monitor odrátavania, pretože je to jav, ktorý zvyšuje namerané hodnoty krvného tlaku,“ pokračovala kardiologička.
  • Tlak merajte v pokoji, dva až trikrát po sebe. „Vždy hovorím, prvú nameranú hodnotu ani nepozerajte, pretože je to nafúknutie a vyfúknutie manžety a nie každý to dobre toleruje. A tá prvá hodnota nekorešponduje s hodnotou aktuálneho krvného tlaku. Preto odporúčame meranie krvného tlaku dva až trikrát a do úvahy je potrebné brať priemer z druhého a tretieho merania,“ dodala doktorka.
  • Veľmi dôležité je pri prvom meraní krvného tlaku, zmerať si ho na oboch horných končatinách a v ďalšom priebehu si merať krvný tlak na tej končatine, kde boli namerané vyššie hodnoty krvného tlaku.
  • Dôležité je pokojné prostredie. „Ľudia, ktorí nie sú hypertonici a pacienti sa vždy pýtajú, ako často si to mám merať a za akých podmienok. My podporujeme meranie krvného tlaku napríklad v domácom prostredí, alebo na pracovisku,“ uviedla MUDr. Anna Vachulová.
  • Odmerané hodnoty krvného tlaku si človek zapíše do záznamníka. „Pre pacientov máme pripravený záznamník sedemdňového merania krvného tlaku a je možné si ho stiahnuť aj z internetu. Dostupný je na adrese www.presrdce.eu alebo www.mojtlak.sk. Je možné ho vytlačiť, alebo vypísať elektronicky a s týmito sedemdňovými meraniami krvného tlaku môžu navštíviť svojho praktického lekára, ktorý posúdi aký bude ďalší manažment,“ spresnila MUDr. Anna Vachulová. K meraniu krvného tlaku, teda systolického a diastolického, ale treba zaznamenávať aj hodnoty srdcovej frekvencie, „pretože práve srdcová frekvencia je ďalší rizikový faktor, ktorý nám niečo povie o rizikovosti pacienta.“
SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor