MENU
novinky-a-odbornici

Odborne s kardiologičkou: Toto je pri meraní krvného tlaku najdôležitejšie

×
Novinky a odborníci

Odborne s kardiologičkou: Toto je pri meraní krvného tlaku najdôležitejšie

Máte syndróm bieleho plášťa, alebo sa obávate, že hodnoty krvného tlaku nebudú optimálne? Kardiologička poradí, ako a kde si tlak merať.

Na meranie krvného tlaku sme sa opýtali odborníčka na slovo vzatej a to kardiologičky MUDr. Anny Vachulovej, prezidentky hypertenziologickej spoločnosti. Ozrejmila nám, čo je najdôležitejšie pri meraní krvného tlaku a aj to, prečo je dôležité sledovať hodnoty svojho krvného tlaku, aj keď nie sme pacientmi so stanovenou diagnózou hypertenzie.

„Dôležité je aký typ tlakomera zvolíme. V súčasnosti odporúčame tzv. meranie krvného tlaku za pomoci manžety. Optimálne, aby sme mali tie hodnoty štandardizované, odporúčame používať manžetu, ktorá je na rameno,“ vysvetlila doktorka Anna Vachulová a upozornila, že je veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, ako si krvný tlak odmerať.

„Prvým krokom je zvolenie správnej šírky manžety, tá by mala byť hrubá na dve tretiny ramena,“ spresnila kardiologička. Tlakomer si treba na ruku naložiť presne tak, ako sa píše v návode daného tlakomera.

Ako si správne zmerať tlak sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor