MENU
novinky-a-odbornici

Ako rozpoznať panické dýchanie od infarktu? Radí záchranár

panické dýchanie
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ako rozpoznať panické dýchanie od infarktu? Radí záchranár

Stavy úzkosti môžu prekvapiť vás či vašich blízkych kedykoľvek. Viete, ako zvládnuť paniku a nezameniť ju s inými ťažkosťami?

Strach o životné istoty, ale i zdravie blízkych, každodenný príval negatívnych informácií väčšinu ľudí zaskočil. Psychická tieseň sa ľahko pretaví do telesných príznakov. Zrazu vás prekvapí nepríjemná dýchavičnosť či tŕpnutie tváre. Hlási sa panické dýchanie. Ako blízkemu pomôcť? Môže laik rozpoznať, či nejde skôr o infarkt alebo porážku? 

Tŕpnutie i búšenie

Pri panickom ataku býva začiatok náhly. Hyperventiláciu ohlasujú subjektívne príznaky. „Tŕpnutie perí, tváre, ale i končekov prstov na obidvoch rukách. Zvieranie hrudníka a pocit, že sa nemôžete úplne voľne nadýchnuť. Chcete sa trochu nadýchnuť, ale nedá sa to úplne,“ opisuje stav prezident SČK a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Objaviť sa môžu aj závraty, pocit sucha v ústach, zvieranie v krku a búšenie srdca, ale bez mimoriadne zrýchleného pulzu, ktorý nemôže byť vyšší ako stodvadsať úderov za minútu.“ K objektívnym príznakom patrí zrýchlené aj prehĺbené dýchanie, bledosť, kŕče prstov. Niekedy sú spojené aj s ich deformáciou. Nástup panického ataku vám skutočne môže pripomínať infarkt či porážku. 

Pomôžu otázky

Podľa odborníka však existujú odlišnosti, ktoré vám môžu napovedať, v čom je problém. „Pri infarkte pociťujete bolesť, tlaky v strede za hrudnou kosťou. Trvajú dlhšie ako pätnásť minút bez prerušenia. Určite sú aj iné príznaky, ale tieto sú najtypickejšie,“ približuje prezident SČK. Pri mozgovej porážke je to sťažená reč, poklesnutý ústny kútik a slabosť prstov na jednej hornej končatine. Opäť sú to najčastejšie znaky.“ Prvá pomoc pri hyperventilácii je jednoduchá. Stačí postihnutého posadiť a začať upokojovať. Rozhovor začnite otvorenými otázkami, napríklad – ako si spal, čo ti chutí jesť, máš pekné šaty, kde si si ich kúpila? „Postihnutý začne rozprávať, prestane sa sústrediť na dýchanie. Naraz po troch až piatich minútach zistí, že príznaky sa zmiernili alebo úplne vymizli.“ 

Vyskúšajte vrecúško

Ak máte istotu, že nejde o ochorenie srdca, môže pomôcť aj dýchanie do vrecka priloženého tesne k ústam a nosu. Robte tak opäť tri až päť minút. Prekvapila vás hyperventilácia a ste doma sám? Tiež vám môže pomôcť vrecúško, keď spätne vdychujete oxid uhličitý a vyrovnávate vzniknutú nerovnováhu. Svojpomoc však nie je častá, lebo v týchto prípadoch majú ľudia inak nastavenú psychiku a stupeň citlivosti. Dnes niekomu doma vysvetlím, o čo ide a čo má robiť, tvári sa, že chápe, dokonca poďakuje, že som ho upozornil na možnosť opakovania, ale o dva týždne zavolá znova,“ hovorí o skúsenostiach z praxe záchranár. „Väčšina je nepoučiteľná.“ 

Môže sa opakovať

Panické dýchanie býva prekvapujúce prvýkrát, záchvaty sa však zvyknú opakovať. Vždy majú rovnaký priebeh. Mnohí si však nechcú psychické pozadie ťažkostí priznať. Za atakom sa nemusia skrývať len klasické fóbie, napríklad z uzavretých priestorov, pavúkov, výšky, ale i vzťahový či pracovný problém. Môže ísť o neveru, zlé výsledky v škole, stratu niekoho blízkeho, strach z prepustenia, ale i z toho, že nespĺňate partnerove predstavy. Časové súvislosti medzi danou situáciou a panickým atakom nemusia byť hneď jasné. „Prvé panické záchvaty sa objavujú vo veku okolo pätnástich rokov. Práve dospievajúca mládež je najčastejšia skupina, v ktorej sa s ťažkosťami stretávame. Potom ide o stredný vek. U žien trochu častejšie ako u mužov,“ približuje doktor Viliam Dobiáš. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor