Strach o životné istoty, ale i zdravie blízkych, každodenný príval negatívnych informácií väčšinu ľudí zaskočil. Psychická tieseň sa ľahko pretaví do telesných príznakov. Zrazu vás prekvapí nepríjemná dýchavičnosť či tŕpnutie tváre. Hlási sa panické dýchanie. Ako blízkemu pomôcť? Môže laik rozpoznať, či nejde skôr o infarkt alebo porážku?
Tŕpnutie i búšenie
Pri panickom ataku býva začiatok náhly. Hyperventiláciu ohlasujú subjektívne príznaky. „Tŕpnutie perí, tváre, ale i končekov prstov na obidvoch rukách. Zvieranie hrudníka a pocit, že sa nemôžete úplne voľne nadýchnuť. Chcete sa trochu nadýchnuť, ale nedá sa to úplne,“ opisuje stav prezident SČK a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Objaviť sa môžu aj závraty, pocit sucha v ústach, zvieranie v krku a búšenie srdca, ale bez mimoriadne zrýchleného pulzu, ktorý nemôže byť vyšší ako stodvadsať úderov za minútu.“ K objektívnym príznakom patrí zrýchlené aj prehĺbené dýchanie, bledosť, kŕče prstov. Niekedy sú spojené aj s ich deformáciou. Nástup panického ataku vám skutočne môže pripomínať infarkt či porážku.
Pomôžu otázky
Podľa odborníka však existujú odlišnosti, ktoré vám môžu napovedať, v čom je problém. „Pri infarkte pociťujete bolesť, tlaky v strede za hrudnou kosťou. Trvajú dlhšie ako pätnásť minút bez prerušenia. Určite sú aj iné príznaky, ale tieto sú najtypickejšie,“ približuje prezident SČK. „Pri mozgovej porážke je to sťažená reč, poklesnutý ústny kútik a slabosť prstov na jednej hornej končatine. Opäť sú to najčastejšie znaky.“ Prvá pomoc pri hyperventilácii je jednoduchá. Stačí postihnutého posadiť a začať upokojovať. Rozhovor začnite otvorenými otázkami, napríklad – ako si spal, čo ti chutí jesť, máš pekné šaty, kde si si ich kúpila? „Postihnutý začne rozprávať, prestane sa sústrediť na dýchanie. Naraz po troch až piatich minútach zistí, že príznaky sa zmiernili alebo úplne vymizli.“
Vyskúšajte vrecúško
Ak máte istotu, že nejde o ochorenie srdca, môže pomôcť aj dýchanie do vrecka priloženého tesne k ústam a nosu. Robte tak opäť tri až päť minút. Prekvapila vás hyperventilácia a ste doma sám? Tiež vám môže pomôcť vrecúško, keď spätne vdychujete oxid uhličitý a vyrovnávate vzniknutú nerovnováhu. „Svojpomoc však nie je častá, lebo v týchto prípadoch majú ľudia inak nastavenú psychiku a stupeň citlivosti. Dnes niekomu doma vysvetlím, o čo ide a čo má robiť, tvári sa, že chápe, dokonca poďakuje, že som ho upozornil na možnosť opakovania, ale o dva týždne zavolá znova,“ hovorí o skúsenostiach z praxe záchranár. „Väčšina je nepoučiteľná.“
Môže sa opakovať
Panické dýchanie býva prekvapujúce prvýkrát, záchvaty sa však zvyknú opakovať. Vždy majú rovnaký priebeh. Mnohí si však nechcú psychické pozadie ťažkostí priznať. Za atakom sa nemusia skrývať len klasické fóbie, napríklad z uzavretých priestorov, pavúkov, výšky, ale i vzťahový či pracovný problém. Môže ísť o neveru, zlé výsledky v škole, stratu niekoho blízkeho, strach z prepustenia, ale i z toho, že nespĺňate partnerove predstavy. Časové súvislosti medzi danou situáciou a panickým atakom nemusia byť hneď jasné. „Prvé panické záchvaty sa objavujú vo veku okolo pätnástich rokov. Práve dospievajúca mládež je najčastejšia skupina, v ktorej sa s ťažkosťami stretávame. Potom ide o stredný vek. U žien trochu častejšie ako u mužov,“ približuje doktor Viliam Dobiáš.