MENU
novinky-a-odbornici

Ako rozpoznať panické dýchanie od infarktu? Radí záchranár

panické dýchanie
Novinky a odborníci

Ako rozpoznať panické dýchanie od infarktu? Radí záchranár

Stavy úzkosti môžu prekvapiť vás či vašich blízkych kedykoľvek. Viete, ako zvládnuť paniku a nezameniť ju s inými ťažkosťami?

Strach o životné istoty, ale i zdravie blízkych, každodenný príval negatívnych informácií väčšinu ľudí zaskočil. Psychická tieseň sa ľahko pretaví do telesných príznakov. Zrazu vás prekvapí nepríjemná dýchavičnosť či tŕpnutie tváre. Hlási sa panické dýchanie. Ako blízkemu pomôcť? Môže laik rozpoznať, či nejde skôr o infarkt alebo porážku? 

Tŕpnutie i búšenie

Pri panickom ataku býva začiatok náhly. Hyperventiláciu ohlasujú subjektívne príznaky. „Tŕpnutie perí, tváre, ale i končekov prstov na obidvoch rukách. Zvieranie hrudníka a pocit, že sa nemôžete úplne voľne nadýchnuť. Chcete sa trochu nadýchnuť, ale nedá sa to úplne,“ opisuje stav prezident SČK a záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Objaviť sa môžu aj závraty, pocit sucha v ústach, zvieranie v krku a búšenie srdca, ale bez mimoriadne zrýchleného pulzu, ktorý nemôže byť vyšší ako stodvadsať úderov za minútu.“ K objektívnym príznakom patrí zrýchlené aj prehĺbené dýchanie, bledosť, kŕče prstov. Niekedy sú spojené aj s ich deformáciou. Nástup panického ataku vám skutočne môže pripomínať infarkt či porážku. 

Pomôžu otázky

Podľa odborníka však existujú odlišnosti, ktoré vám môžu napovedať, v čom je problém. „Pri infarkte pociťujete bolesť, tlaky v strede za hrudnou kosťou. Trvajú dlhšie ako pätnásť minút bez prerušenia. Určite sú aj iné príznaky, ale tieto sú najtypickejšie,“ približuje prezident SČK. Pri mozgovej porážke je to sťažená reč, poklesnutý ústny kútik a slabosť prstov na jednej hornej končatine. Opäť sú to najčastejšie znaky.“ Prvá pomoc pri hyperventilácii je jednoduchá. Stačí postihnutého posadiť a začať upokojovať. Rozhovor začnite otvorenými otázkami, napríklad – ako si spal, čo ti chutí jesť, máš pekné šaty, kde si si ich kúpila? „Postihnutý začne rozprávať, prestane sa sústrediť na dýchanie. Naraz po troch až piatich minútach zistí, že príznaky sa zmiernili alebo úplne vymizli.“ 

Vyskúšajte vrecúško

Ak máte istotu, že nejde o ochorenie srdca, môže pomôcť aj dýchanie do vrecka priloženého tesne k ústam a nosu. Robte tak opäť tri až päť minút. Prekvapila vás hyperventilácia a ste doma sám? Tiež vám môže pomôcť vrecúško, keď spätne vdychujete oxid uhličitý a vyrovnávate vzniknutú nerovnováhu. Svojpomoc však nie je častá, lebo v týchto prípadoch majú ľudia inak nastavenú psychiku a stupeň citlivosti. Dnes niekomu doma vysvetlím, o čo ide a čo má robiť, tvári sa, že chápe, dokonca poďakuje, že som ho upozornil na možnosť opakovania, ale o dva týždne zavolá znova,“ hovorí o skúsenostiach z praxe záchranár. „Väčšina je nepoučiteľná.“ 

Môže sa opakovať

Panické dýchanie býva prekvapujúce prvýkrát, záchvaty sa však zvyknú opakovať. Vždy majú rovnaký priebeh. Mnohí si však nechcú psychické pozadie ťažkostí priznať. Za atakom sa nemusia skrývať len klasické fóbie, napríklad z uzavretých priestorov, pavúkov, výšky, ale i vzťahový či pracovný problém. Môže ísť o neveru, zlé výsledky v škole, stratu niekoho blízkeho, strach z prepustenia, ale i z toho, že nespĺňate partnerove predstavy. Časové súvislosti medzi danou situáciou a panickým atakom nemusia byť hneď jasné. „Prvé panické záchvaty sa objavujú vo veku okolo pätnástich rokov. Práve dospievajúca mládež je najčastejšia skupina, v ktorej sa s ťažkosťami stretávame. Potom ide o stredný vek. U žien trochu častejšie ako u mužov,“ približuje doktor Viliam Dobiáš. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor