Bolesti hlavy, tela, únava... Je to covid alebo chrípka? Ich prvé prejavy sú veľmi podobné, preto existuje vysoké riziko zámeny. S omicronom sa už nezvykne strácať čuch a chuť .Lekári odporúčajú nechať sa očkovať proti obom virózam - covidu aj chrípke -, pretože chytiť chrípku aj covid naraz môže byť veľmi nepríjemná a dokonca vážna kombinácia.
Čo majú spoločné chrípka a covid?
Obe choroby sú respiračné infekcie typu vírusového zápalu pľúc. Tu sú ich spoločné črty:
- nádcha
- horúčka
- kašeľ
- bolesti tela
- únava
Vírus chrípky aj vírus SARS-CoV-2 sa prenášajú rovnakým spôsobom: blízkym kontaktom - menej ako 1,5 metra -, kvapôčkami z dýchania (prsknutím, kýchaním atď.) alebo cez predmety alebo povrchy, ktorých sa krátko predtým dotkla infikovaná osoba.
Aké sú rozdiely medzi chrípkou a covidom?
- Inkubačná doba. Chrípka ju má kratšiu. Čas medzi infikovaním sa a objavením sa symptómov je medzi 1 a 3 dňami v prípade chrípky, oproti 3 až 5 dňom, niekedy dokonca až 14 dní, v prípade Covid-19.
- Rýchlosť prenosu. Koronavírus má rýchlosť prenosu vírusu medzi 2 prípadmi, ktoré nasledujú za sebou v reťazci prenosu 5 až 6 dní, zatiaľ čo chrípka má sériový interval 3 dni. Chrípka sa preto šíri rýchlejšie ako Covid-19.
- Miera reprodukcie. Miera reprodukcie Covid-19, čiže počet infekcií spôsobených infikovaným človekom, je 2-krát až 2,5-krát vyššia ako u chrípky.
- Postihnuté deti a mladí. Deti sú dôležitými prenášačmi prenosu chrípkového vírusu na svoje okolie. Pokiaľ ide o Covid-19, štúdie naznačujú, že deti sú menej postihnuté ako dospelí a že miera ochorenia vo veku 0 až 19 rokov je nízka.
- Komplikácie. Covid má vyššiu mieru závažných foriem a komplikácií ako chrípka. Medzi komplikácie koronavírusovej infekcie patrí syndróm akútnej respiračnej tiesne, akútne zlyhanie obličiek alebo dokonca multiorgánové zlyhanie... Až doteraz bol covid oveľa smrteľnejší ako chrípka. S nástupom variantu omicron sa však stav zlepšil.
Omicron môže zasiahnuť aj očkovaných ľudí a spravidla vedie k akútnemu horúčkovitému ochoreniu, objavuje sa prechladnutie a bolesť hrdla, po odoznení týchto príznakov nasledujú 1 až 2 týždne nadmernej únavy.
Čo robiť?
- Ak máte príznaky, ktoré môžu pripomínať covid, urobte si domáci antigénový test, ktorý kúpite v lekárni. Je však možné, že pozitivita sa ukáže až po niekoľkých dňoch.
- Na každý pád noste rúško, najmä doma, ak bývate so starším alebo imunitne slabčím človekom, obe virózy sú vysoko nákazlivé. Medzi ľudí pravdepodobne chodiť nebudete, no ak predsa, rúško má byť samozrejmosť.
- Bolesti hlavy a teploty môžete zmierniť paracetamolom či ibuprofénom, ani jeden nie je kontraindikovaný v prípade covidu ani chrípky. Neužívajte však tieto lieky dlhodobejšie bez konzultácie s lekárom.
- Obe virózy je potrebné dôsledne vyležať, lebo výrazne oslabujú imunitu a hrozí, že sa na vás následne nalepí aj bakteriálna infekcia.