MENU
novinky-a-odbornici

Covid alebo chrípka? Ako ich rozlíšiť a ako postupovať v liečbe?

Viróza je nepríjemná, či ide o chrípku alebo covid.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Novinky a odborníci

Covid alebo chrípka? Ako ich rozlíšiť a ako postupovať v liečbe?

V tomto období sa šíri zároveň chrípka aj covid. Nie je ľahké ich rozlíšiť, pretože majú podobné príznaky.

Bolesti hlavy, tela, únava... Je to covid alebo chrípka? Ich prvé prejavy sú veľmi podobné, preto existuje vysoké riziko zámeny. S omicronom sa už nezvykne strácať čuch a chuť .Lekári odporúčajú nechať sa očkovať proti obom virózam - covidu aj chrípke -, pretože chytiť chrípku aj covid naraz môže byť veľmi nepríjemná a dokonca vážna kombinácia.

Čo majú spoločné chrípka a covid?

Obe choroby sú respiračné infekcie typu vírusového zápalu pľúc. Tu sú ich spoločné črty:

 • nádcha
 • horúčka
 • kašeľ
 • bolesti tela
 • únava

Vírus chrípky aj vírus SARS-CoV-2 sa prenášajú rovnakým spôsobom: blízkym kontaktom - menej ako 1,5 metra -, kvapôčkami z dýchania (prsknutím, kýchaním atď.) alebo cez predmety alebo povrchy, ktorých sa krátko predtým dotkla infikovaná osoba.

Aké sú rozdiely medzi chrípkou a covidom?

 • Inkubačná doba. Chrípka ju má kratšiu. Čas medzi infikovaním sa a objavením sa symptómov je medzi 1 a 3 dňami v prípade chrípky, oproti 3 až 5 dňom, niekedy dokonca až 14 dní, v prípade Covid-19.
 • Rýchlosť prenosu.  Koronavírus má rýchlosť prenosu vírusu medzi 2 prípadmi, ktoré nasledujú za sebou v reťazci prenosu 5 až 6 dní, zatiaľ čo chrípka má sériový interval 3 dni. Chrípka sa preto šíri rýchlejšie ako Covid-19.
 • Miera reprodukcie.  Miera reprodukcie Covid-19, čiže počet infekcií spôsobených infikovaným človekom, je 2-krát až 2,5-krát vyššia ako u chrípky.
 • Postihnuté deti a mladí. Deti sú dôležitými prenášačmi prenosu chrípkového vírusu na svoje okolie. Pokiaľ ide o Covid-19, štúdie naznačujú, že deti sú menej postihnuté ako dospelí a že miera ochorenia vo veku 0 až 19 rokov je nízka.
 • Komplikácie. Covid má vyššiu mieru závažných foriem a komplikácií ako chrípka. Medzi komplikácie koronavírusovej infekcie patrí  syndróm akútnej respiračnej tiesne, akútne zlyhanie obličiek alebo dokonca multiorgánové zlyhanie...  Až doteraz bol covid oveľa smrteľnejší ako chrípka. S nástupom variantu omicron sa však stav zlepšil.

Omicron môže zasiahnuť aj očkovaných ľudí a spravidla vedie k akútnemu horúčkovitému ochoreniu, objavuje sa prechladnutie a bolesť hrdla, po odoznení týchto príznakov nasledujú 1 až 2 týždne nadmernej únavy.

Čo robiť?

 • Ak máte príznaky, ktoré môžu pripomínať covid, urobte si domáci antigénový test, ktorý kúpite v lekárni. Je však možné, že pozitivita sa ukáže až po niekoľkých dňoch.
 • Na každý pád noste rúško, najmä doma, ak bývate so starším alebo imunitne slabčím človekom, obe virózy sú vysoko nákazlivé. Medzi ľudí pravdepodobne chodiť nebudete, no ak predsa, rúško má byť samozrejmosť.
 • Bolesti hlavy a teploty môžete zmierniť paracetamolom či ibuprofénom, ani jeden nie je kontraindikovaný v prípade covidu ani chrípky. Neužívajte však tieto lieky dlhodobejšie bez konzultácie s lekárom.
 • Obe virózy je potrebné dôsledne vyležať, lebo výrazne oslabujú imunitu a hrozí, že sa na vás následne nalepí aj bakteriálna infekcia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor