MENU
novinky-a-odbornici

Ako sa prejavuje zápal stredného ucha u dospelých?

Bolesť stredného ucha vás môže potrápiť aj v dospelosti.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako sa prejavuje zápal stredného ucha u dospelých?

Zvyčajne sa objavuje na jeseň a v zime. Nepríjemná bolesť ucha určite nie je len detskou záležitosťou.

Zápal stredného ucha sa často spája s ochoreniami horných dýchacích ciest. Môže ísť napríklad o nachladnutie, chrípku alebo angínu. „Nastáva vtedy, ak sa do oblasti za ušným bubienkom dostane spravidla vírusová a niekedy aj bakteriálna infekcia. Najčastejšie sa s ním stretávajú detskí lekári,“ vysvetľuje viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. „U dospelých sa vyskytuje zriedkavejšie, u nás v ambulancii ide približne o päť prípadov ročne, ale zápal stredného ucha nie je raritou ani v dospelosti.“ Pre toto ochorenie je typická bolesť ucha, ktorá sa podľa odborníčky ešte zvýrazní zatlačením na tragus, teda drobný výbežok pred uchom.

Ohrozuje sluch?

„U dospelých patrí k ďalším príznakom teplota, bolesť hlavy, nedoslýchavosť postihnutého ucha, pocit zaľahnutia v ušiach. Objaviť sa môže i výtok,“ približuje lekárka. „V prípade detí je priebeh oveľa búrlivejší. Bolesť je silná, dieťa si nemôže na postihnuté uško ľahnúť je plačlivé, často odmieta jesť a piť.“ V dospelosti sa objavujú skôr zápaly zvukovodu. Zápal sa vtedy nachádza pred ušným bubienkom a v tomto prípade niekedy postačí len lokálna liečba. Ťažkosti sa však neoplatí podceňovať, dvojnásobne to platí pri deťoch. Určite vyhľadajte odborníka, lebo neliečený alebo nedoliečený zápal stredného ucha sa môže skončiť aj vážnymi problémami. „Môže dôjsť k pretrhnutiu ušného bubienka, zápalu kostí za uchom, ale i k obrne lícneho nervu, zápalu mozgových blán. Dokonca i trvalej strate sluchu,“ upozorňuje doktorka Michaela Gašpar Macháčová.

Pomôžu aj trubičky

Liečba je tomto prípade komplexná a vyžaduje si vyšetrenie špecialistom pomocou otoskopie a mikroskopu. Nemusíte sa obávať, otoskop je tradičný nástroj ušného lekára, ktorým si posvieti na ťažkosti. Posúdi stav bubienka, začne sa antibiotická liečba a stíšia symptómy. Ak sa akútna infekcia stredného ucha objaví viac ako trikrát počas šiestich mesiacov, označuje sa ako opakujúca. Vtedy musí presné príčiny jej vzniku objasniť odborník. „Hlavne u detí môže pri opakovaných infekciách zápal prerásť do chronickej podoby. Aby sa tomu zabránilo, na základe odporúčania otorinolaryngológa sa operačne vkladajú takzvané stipule. Zjednodušene možno povedať, že ide o trubičky, ktoré umožňujú umelé vytvorenie vyústenia stredoušnej dutiny cez bubienok do vonkajšieho zvukovodu,“ vysvetľuje všeobecná lekárka.

Musíte ho chrániť

Ak ste vy alebo vaše dieťa prekonali zápal, mali by ste si ucho viac chrániť. Sliznica stredného ucha je totiž po ochorení náchylnejšie na návrat ťažkostí. „Vyhýbajte sa prievanu, pri kúpaní na plavárni v zime i v lete používajte do uší špeciálne silikónové tampóny,“ pridáva praktické rady odborníčka. Snažte sa dieťa naučiť čo najskôr poriadne smrkať. Najlepšie hravou formou, napríklad do vane pri kúpaní. Pomôcť môže aj očkovanie proti pneumokokom ako najčastejším bacilom, ktoré toto ochorenie spôsobujú.“

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor