MENU
novinky-a-odbornici

Trápia vás lámavé nechty? Vyskúšajte jednoduché tipy lekárky

Nechty si možno posilniť, aj vďaka strave.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Trápia vás lámavé nechty? Vyskúšajte jednoduché tipy lekárky

Väčšinou ich len striháte, dámy si ich kde-tu nalakujú, nechtom začnete venovať zvýšenú pozornosť, ak začnú byť odrazu krehkejšie.

Pod kvalitu nechtov sa určite podpisuje i genetická dispozícia. Ak mala jemné nechty, ktoré sa ľahko lámali a štiepili, vaša mama či stará mama, pravdepodobne ich máte také aj vy. Pri akejkoľvek náhlej zmene sa oplatí spozornieť.

História nechtov

„Narušenie povrchu, farebný fľak, dlhodobo rozštiepený konček skutočne môžu signalizovať, že niečo nie je v tele poriadku,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Určite má význam sledovať históriu nechtov, aké boli a ako sa prípadne zmenili.“ Podľa odborníčky sa napríklad už od čias Hippokrata traduje, že ak má niekto kratšie, menšie nechtové lôžko, je náchylnejší na srdcové poruchy. Ak má niekto lámavejšie nechty, existuje predpoklad, že má väčší sklon k lámavosti kostí. Rovnako môžu hlásiť málokrvnosť alebo poruchu štítnej žľazy. Nie je to však pravidlo.

Praktické zmeny

Za ťažkosťami s nechtmi sa najčastejšie skrýva zlá domáca starostlivosť, príliš častý kontakt s vodou alebo rozličné mechanické dráždenie, napríklad pri práci v záhrade. Pri umývaní riadu, čistení podláh, kobercov používajte rukavice. Po práci s vodou si vždy nakrémujte ruky, nezabudnite si dať vrstvu na nechty a hmotu si do nich vmasírujte. Rukavice sa snažte používať aj pri práci v záhrade. Kontakt so zeminou pokožku i nechty vysušuje. Z času na čas si kúpte špeciálne posilňujúce séra alebo olejčeky, ktoré slúžia na posilnenie nechtov. Môže vám poslúžiť i obyčajný olivový olej, ktorý používate v kuchyni. Pri sledovaní televízie si aplikujte kvapku na každý necht a masírujte. Ak si doma nechty pravidelne lakujete, dbajte na výber šetrnejších prípravkov vrátane odlakovačov.

Nakŕmte ich kvalitne

Nechty sa určite oplatí sledovať v rámci samovyšetrenia alebo vyšetrenia u lekára. Vysielajú množstvo signálov. Väčšinu ťažkostí možno zahnať zdravou životosprávou. Tej sa poteší celé telo. Po chorobe alebo v časoch zvýšeného mechanického dráždenia dbajte najmä na pestrú stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ale i oriešky. Doprajte si napríklad paradajky. Obsahujú nielen veľa lykopénu, ale aj biotínu, ktoré spevnia krehké nechty. Rovnako sa oplatí do stravy zaradiť tekvicové semienka, vajíčka, banány, ryby, mrkvu, brokolicu alebo celozrnné výrobky

Málo vitamínov?

Za štiepením sa môže skrývať i nedostatok céčka či kyseliny listovej. Nechty ocenia aj vitamín A, E či železo. Kedy siahnuť po výživových doplnkoch? „Ak máte kvôli diéte či ochoreniu obmedzený jedálny lístok, nechty posilnite zinkom, omega-3 mastnými kyselinami, biotínom, ktoré zlepšia ich kvalitu,“ pridáva praktický tip doktorka Alexandra Rozborilová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor