Pod kvalitu nechtov sa určite podpisuje i genetická dispozícia. Ak mala jemné nechty, ktoré sa ľahko lámali a štiepili, vaša mama či stará mama, pravdepodobne ich máte také aj vy. Pri akejkoľvek náhlej zmene sa oplatí spozornieť.
História nechtov
„Narušenie povrchu, farebný fľak, dlhodobo rozštiepený konček skutočne môžu signalizovať, že niečo nie je v tele poriadku,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Určite má význam sledovať históriu nechtov, aké boli a ako sa prípadne zmenili.“ Podľa odborníčky sa napríklad už od čias Hippokrata traduje, že ak má niekto kratšie, menšie nechtové lôžko, je náchylnejší na srdcové poruchy. Ak má niekto lámavejšie nechty, existuje predpoklad, že má väčší sklon k lámavosti kostí. Rovnako môžu hlásiť málokrvnosť alebo poruchu štítnej žľazy. Nie je to však pravidlo.
Praktické zmeny
Za ťažkosťami s nechtmi sa najčastejšie skrýva zlá domáca starostlivosť, príliš častý kontakt s vodou alebo rozličné mechanické dráždenie, napríklad pri práci v záhrade. Pri umývaní riadu, čistení podláh, kobercov používajte rukavice. Po práci s vodou si vždy nakrémujte ruky, nezabudnite si dať vrstvu na nechty a hmotu si do nich vmasírujte. Rukavice sa snažte používať aj pri práci v záhrade. Kontakt so zeminou pokožku i nechty vysušuje. Z času na čas si kúpte špeciálne posilňujúce séra alebo olejčeky, ktoré slúžia na posilnenie nechtov. Môže vám poslúžiť i obyčajný olivový olej, ktorý používate v kuchyni. Pri sledovaní televízie si aplikujte kvapku na každý necht a masírujte. Ak si doma nechty pravidelne lakujete, dbajte na výber šetrnejších prípravkov vrátane odlakovačov.
Nakŕmte ich kvalitne
Nechty sa určite oplatí sledovať v rámci samovyšetrenia alebo vyšetrenia u lekára. Vysielajú množstvo signálov. Väčšinu ťažkostí možno zahnať zdravou životosprávou. Tej sa poteší celé telo. Po chorobe alebo v časoch zvýšeného mechanického dráždenia dbajte najmä na pestrú stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ale i oriešky. Doprajte si napríklad paradajky. Obsahujú nielen veľa lykopénu, ale aj biotínu, ktoré spevnia krehké nechty. Rovnako sa oplatí do stravy zaradiť tekvicové semienka, vajíčka, banány, ryby, mrkvu, brokolicu alebo celozrnné výrobky
Málo vitamínov?
Za štiepením sa môže skrývať i nedostatok céčka či kyseliny listovej. Nechty ocenia aj vitamín A, E či železo. Kedy siahnuť po výživových doplnkoch? „Ak máte kvôli diéte či ochoreniu obmedzený jedálny lístok, nechty posilnite zinkom, omega-3 mastnými kyselinami, biotínom, ktoré zlepšia ich kvalitu,“ pridáva praktický tip doktorka Alexandra Rozborilová.