MENU
novinky-a-odbornici

Máte hnačku? Lekárka vám poradí ako ju zvládnuť a kedy už spozornieť

Hnačku vám pomôže zvládnuť slabý čierny čaj.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte hnačku? Lekárka vám poradí ako ju zvládnuť a kedy už spozornieť

Nemusí vás zaskočiť len na dovolenke, nepríjemnými ťažkosťami sa môže skončiť pracovný obed, prechádzka, ktorú si spestríte rýchlym občerstvením či rodinná oslava.

Infekčné hnačky majú najčastejšie pôvod v jedle. Stačí, aby bola strava zle uskladnená alebo nedostatočne tepelne upravená. Prekvapiť vás môže aj salmonelová hnačka, ktorá má bakteriálny pôvod. Jej zdrojom bývajú najmä šľahačkové zákusky, majonézové šaláty na rodinných oslavách alebo v bufetoch.

Pite aj po lyžičkách

„O hnačke hovoríme, ak sa objaví vyprázdňovanie riedkej až vodnatej stolice viac ako trikrát denne,“ vysvetľuje doktorka MUDr. Michaela Macháčová, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo. Ak vás už pochytí, najdôležitejšie je dbať na dostatočný príjem tekutín, pokojne po lyžičkách. Ako náhrada cukrov môžu poslúžiť dúšky populárneho kolového nápoja. Dôležitý je celkový diétny režim a oddych.“

Lieky, ktoré zastavia hnačku alebo zmiernia symptómy, si radšej nenaordinujte sami, odporučí vám ich lekár na základe intenzity ťažkostí. „Dôležité je, aby sme sa dopátrali ako vlastne hnačka vznikla. Musíme sledovať prípadné varovné signály, ktoré môžu signalizovať iné skryté ochorenia a vyžadujú si ďalšie vyšetrenia. Napríklad hnačka u seniorov alebo pri iných chronických ochoreniach môže spôsobiť závažné problémy, ako je napríklad dehydratácia.“

Vírus musí von

Podľa skúseností odborníčky nekomplikovaná hnačka odznie do dvadsiatich štyroch hodín. Stav by sa mal určite zlepšiť maximálne do troch dní. „Vtedy ide o vírusový pôvod, ľudovo povedané, vírus musí ísť z tela von. Ak však príznaky trvajú dlhšie, treba myslieť na bakteriálnu alebo inú príčinu hnačky,“ zdôrazňuje všeobecná lekárka. Niekedy sa môže dokonca objaviť aj teplota či vracanie. Ide o takzvané gastroenteritídy. Vtedy je tráviaci trakt napadnutý vírusom a organizmus sa ho chce zbaviť buď hnačkou, alebo vracaním. Vtedy sa môže objaviť aj ľahká dehydratácia, naštartuje sa i prirodzená obranyschopnosť organizmu, čo môže sprevádzať zvýšenie teploty.

Ryža i zemiaky

„Ak nevraciate, vždy odporúčam diétny režim, ktorý môžete vyskladať zo suchárov, ryže uvarenej na vode, ryžového odvaru alebo varených zemiakov,“ radí doktorka Michaela Macháčová. „Ak sa objaví zvracanie, zbytočne by ste jedlom dráždili už aj tak podráždený žalúdok. Namieste je hladovka.“ Určite sa nesnažte počas ťažkostí vylepšovať črevnú mikroflóru mliečnymi výrobkami, vtedy ich určite nejedzte ani nepite. Výborný proti hnačke je čierny čaj, môže byť slabý s trochou cukru. Klasický čaj s citrónom si nechajte na neskôr.

Vypiť môžete aj minerálne vody s dostatočným množstvom elektrolytov, ktoré sa pri „preháňaní“ rýchlo strácajú. Na posilnení obranyschopnosti čreva popracujte až po odznení ťažkostí. Vhodné sú prírodné laktobacily ako bryndza, kefír, jogurt, zrejúce syry, kyslá kapusta. Dôležitý je i dostatok ovocia a zeleniny. Dávajte im prednosť pred výživovými doplnkami.

Čisté ruky

Ako sa ťažkostiam vyhnúť? Akútne infekčné hnačky sa často označujú aj ako ochorenie špinavých rúk. Najdôležitejšia je teda hygiena. Pred každou prípravou alebo pri akomkoľvek kontakte s jedlom si treba dôkladne umyť ruky. Ak sa stravujete vonku, určite použite dezinfekčný gél. Počítajte s tým, že počas teplých dní je trvanlivosť čerstvých potravín a jedál nižšia. Nezabúdajte na skladovanie v chladničke a dôkladné tepelné spracovanie. Nikdy nekrájajte na jednej doske zeleninu, mäso, ryby a ďalšie potraviny. Vždy ju treba poriadne poumývať a použiť čistý nôž,“ pridáva praktické tipy lekárka. „Zeleninu a ovocie vždy dôkladne poumývajte, prípadne ošúpte, ak si to vyžadujú.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor