MENU
novinky-a-odbornici

Ako pomáha vitamín C proti rakovine? Vysvetľuje onkológ

Vitamín C je možné podávať aj injekčne.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako pomáha vitamín C proti rakovine? Vysvetľuje onkológ

Že je vitamín C pre zdravie človeka nepostrádateľný, o tom nikto nepochybuje. Dokáže však pomôcť aj proti takému vážnemu ochoreniu, ako je rakovina?

Onkologickí pacienti sa v túžbe vyzdravieť neraz stávajú cieľom propagátorov rôznych alternatívnych spôsobov „liečby“. Často počuť napríklad o blahodarnom pôsobení vysokých dávkach vitamínu C. Čo si o tom myslí primár Oddelenia ambulantnej chemoterapie Národného onkologického ústavu JUDr. MUDr. Patrik Palacka, PhD., MPH, MBA, LL.M. ?

Vitamíny môžu stav zhoršiť

„Kladiem si otázku, z čoho sa takáto reklama platí? Asi z produktu, ktorý ľudia majú nakupovať. Keď to len tak narýchlo prepočítam, dostanem odpoveď, prečo to niekto ponúka. Povedzme spomínaný vitamín C. Jeho výrobná hodnota je možno 20 centov, ale predávajú ho za 20 eur. Po odpočítaní reklamy je všetko medzi tým zisk. Pritom nie sú žiadne dáta potvrdzujúce, že by C vitamín zlepšoval kvalitu života či liečbu nádorovej choroby. Práve naopak, sú dáta, ktoré hovoria, že vitamíny zhoršujú priebeh metastatického ochorenia,“ vraví skúsený odborník.

Okrem viery treba aj rozmýšľať

„Chápem, že pacienti sa chytajú všetkého, aj ja by som sa chytal každej slamky. Ale treba sa zamyslieť nad tým, ako to vlastne je. Liečba, ktorú núkame my onkológovia, ponúka zlepšenie kvality života, zlepšuje prežívanie, u vyliečiteľných pacientov zvyšuje šancu na úplné vyliečenie. A ponúkame ju na základe štúdií a skúseností s obrovským množstvom pacientov z klinickej praxe. Nereklamujeme to. Ak niečo funguje, nemusíte tomu robiť reklamu za obrovské peniaze. No a liečbu ani nepredávame,“ upozorňuje na súvislosti lekár.

Poisťovne nepreplácajú všetky možnosti liečby

Pokroky v liečbe rakoviny prichádzajú z hľadiska chorých možno pomaly, no predsa prichádzajú. Časť pacientov, ktorí boli v minulosti nevyliečiteľní, sa dnes darí systémovou liečbou úplne vyliečiť. V číslach je úplne vyliečiteľných asi 50 % onkologických pacientov. „Zvyšných 50 % vieme liečiť - zlepšiť im kvalitu života a predĺžiť prežívanie. Keby sme dnes mali na Slovensku dostupné, teda zdravotnými poisťovňami preplácané všetky možnosti liečby, aké sú v zahraničí, tak z nádorovej choroby dokážeme vyliečiť takmer 70 % pacientov,“ konštatuje primár Palacka. Môžeme dúfať, že sa to čím skôr stane realitou. Na C vitamín sa však spoliehať určite neoplatí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia