MENU
novinky-a-odbornici

Ako nechty hlásia ochorenie štítnej žľazy a ako anémiu?

Nechty môžu hlásiť zdravotné ťažkosti

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako nechty hlásia ochorenie štítnej žľazy a ako anémiu?

Niekedy kvalitu nechtov zhorší manikúra, oslabí ich aj časté umývanie, ale hlásiť môžu aj zdravotné problémy.

Nechtové platničky môže poškodiť pôsobenie rôznych fyzikálnych alebo chemických vplyvov. „V týchto prípadoch sa začnú štiepiť ako lamely a paralelne s povrchom nechta,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Prejaviť sa tak môže používanie chemikálií i saponátov či dlhodobé vysušovanie pri častom umývaní rúk. Vyskytuje sa napríklad u práčok ako výsledok mechanického poškodenia alebo účinok teplých lúhových roztokov, ktoré sa pri praní používajú. Postihuje i ľudí, ktorí pracujú v potravinárskom alebo mäso spracúvajúcom priemysle. Nechty týmto typom štiepenia reagujú aj na opakované poranenie, napríklad pri hre na husľovom nástroji.“

Hoci máte krátke nechty, snažte sa ich strihať na viackrát. Nech má prirodzene oválny tvar, ak ho chcete odstrihnúť na jeden raz vyrovná sa. Prvé naštiepenie ani nepostrehnete, ak budete v tejto technike strihania pokračovať, postupne sa stane viditeľnejším. Aj nechty na rukách sa snažte strihať po kúpeli, keď sú mäkšie.

Štítna žľaza či vitamíny?

Štiepenie môže mať rozličné formy. „Ak sa necht odlúči od nechtového lôžka v horizontálnej aj vertikálnej rovine ide o onycholýzu. Je buď čiastočná, vtedy postihne iba voľný okraj nechta, alebo úplná. V tomto prípade sú najčastejšou príčinou kožné ochorenia ako psoriáza. Môže to však byť aj prejav ochorenia štítnej žľazy, nedostatočnej cirkulácie krvi v koncových častiach prstov alebo infekcie.“ Začali sa vám štiepiť? Pri prejavoch ťažkostí na voľnom konci nechta porozmýšľajte, aká je vaša životospráva. Podľa odborníčky môže ísť o znak nedostatku vitamínu C alebo kyseliny listovej. Ak sa vám štiepia pozdĺž nechtovej platničky, môže vám okrem céčka chýbať v strave vitamín A, B či železo. Lámavé nechty však nemusia mať nijakú zjavnú príčinu. Aj nechty, podobne ako vlasy, postupne prirodzene starnú, vysušujú sa a stenčujú.

Servírujte si železo

Strava úzko súvisí aj s niektorými deformáciami, asi najznámejšou sú takzvané lyžičkovité nechty. Nazývajú sa podľa tvaru, ktorý má preliačenie v centrálnej časti nechta. „Vzniká zhrubnutím lôžka v okrajových častiach, prípadne stenčením nechta v centre. Vzniká ako dôsledok nedostatočného príjmu železa zo stravy,“ približuje doktorka Michaela Blaško. „Nechty sú v určitých miestach sploštené, inde vypuklé, hrboľaté. Na koncoch sú krehké a lámu sa. Okrem anemikov sa môžu objaviť u ľudí pri opakovaných traumách nechtov, ale i pri dlhom pôsobení chemikálií.“

Aby boli nechty odolnejšie, určite im prospeje pestrý a čerstvý jedálny lístok. Dávajte si pozor najmä na príjem biotínu, ktorý nájdete aj pod označením vitamín H. Dôležité sú i vitamíny A, C, E a omega-3 mastné kyseliny. Pravidelne si doprajte zeleninový šalát, prihoďte si doň najmä špenátové lístky, pár orechov, tekvicové semiačka a pokojne si k nemu naservírujte rybu alebo chudé červené mäso. Spolu s vaječným žĺtkom či so strukovinami sú výborným zdrojom železa.

Začnete si pozornejšie sledovať nechty pri článkoch, ktoré tvrdia, že zmeny na nechtoch napovedajú, že s vaším telom nie je všetko v poriadku? Je to skutočne tak. Môžu signalizovať srdcovo-cievne alebo pľúcne ochorenia, cukrovku alebo problémy so štítnou žľazou, pečeňou či obličkam. Ak sa napríklad nechty na koncoch prstov skrútia, býva to prejav nedostatku kyslíka. Vtedy ide skutočne o signál, že pľúca či srdce nemusia byť v stopercentnom stave.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor