MENU
novinky-a-odbornici

Ako nechty hlásia nedostatok vitamínov či minerálov?

Nechty môžu ohlásiť, že s vašim telom nie je všetko v poriadku.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako nechty hlásia nedostatok vitamínov či minerálov?

Môžete si ich poškodiť mechanicky, napríklad pri častom umývaní, avšak nechty môžu hlásiť aj nedostatok vitamínov či problémy so štítnou žľazou.

Nechtové platničky môže poškodiť pôsobenie rôznych fyzikálnych alebo chemických vplyvov. „V týchto prípadoch sa začnú štiepiť ako lamely a paralelne s povrchom nechta,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Prejaviť sa tak môže používanie chemikálií i saponátov či dlhodobé vysušovanie pri častom umývaní rúk. Vyskytuje sa napríklad u práčok ako výsledok mechanického poškodenia alebo účinok teplých lúhových roztokov, ktoré sa pri praní používajú. Postihuje i ľudí, ktorí pracujú v potravinárskom alebo mäso spracúvajúcom priemysle. Nechty týmto typom štiepenia reagujú aj na opakované poranenie, napríklad pri hre na husľovom nástroji.“

Hoci máte krátke nechty, snažte sa ich strihať na viackrát. Nech má prirodzene oválny tvar, ak ho chcete odstrihnúť na jeden raz vyrovná sa. Prvé naštiepenie ani nepostrehnete, ak budete v tejto technike strihania pokračovať, postupne sa stane viditeľnejším. Aj nechty na rukách sa snažte strihať po kúpeli, keď sú mäkšie.

Štítna žľaza či vitamíny?

Štiepenie môže mať rozličné formy. „Ak sa necht odlúči od nechtového lôžka v horizontálnej aj vertikálnej rovine ide o onycholýzu. Je buď čiastočná, vtedy postihne iba voľný okraj nechta, alebo úplná. V tomto prípade sú najčastejšou príčinou kožné ochorenia ako psoriáza. Môže to však byť aj prejav ochorenia štítnej žľazy, nedostatočnej cirkulácie krvi v koncových častiach prstov alebo infekcie.“ Začali sa vám štiepiť? Pri prejavoch ťažkostí na voľnom konci nechta porozmýšľajte, aká je vaša životospráva. Podľa odborníčky môže ísť o znak nedostatku vitamínu C alebo kyseliny listovej. Ak sa vám štiepia pozdĺž nechtovej platničky, môže vám okrem céčka chýbať v strave vitamín A, B či železo. Lámavé nechty však nemusia mať nijakú zjavnú príčinu. Aj nechty, podobne ako vlasy, postupne prirodzene starnú, vysušujú sa a stenčujú.

Servírujte si železo

Strava úzko súvisí aj s niektorými deformáciami, asi najznámejšou sú takzvané lyžičkovité nechty. Nazývajú sa podľa tvaru, ktorý má preliačenie v centrálnej časti nechta. „Vzniká zhrubnutím lôžka v okrajových častiach, prípadne stenčením nechta v centre. Vzniká ako dôsledok nedostatočného príjmu železa zo stravy,“ približuje doktorka Michaela Blaško. „Nechty sú v určitých miestach sploštené, inde vypuklé, hrboľaté. Na koncoch sú krehké a lámu sa. Okrem anemikov sa môžu objaviť u ľudí pri opakovaných traumách nechtov, ale i pri dlhom pôsobení chemikálií.“

Anketa
Štiepia alebo sa vám príliš lámu nechty?

Aby boli nechty odolnejšie, určite im prospeje pestrý a čerstvý jedálny lístok. Dávajte si pozor najmä na príjem biotínu, ktorý nájdete aj pod označením vitamín H. Dôležité sú i vitamíny A, C, E a omega-3 mastné kyseliny. Pravidelne si doprajte zeleninový šalát, prihoďte si doň najmä špenátové lístky, pár orechov, tekvicové semiačka a pokojne si k nemu naservírujte rybu alebo chudé červené mäso. Spolu s vaječným žĺtkom či so strukovinami sú výborným zdrojom železa.

Začnete si pozornejšie sledovať nechty pri článkoch, ktoré tvrdia, že zmeny na nechtoch napovedajú, že s vaším telom nie je všetko v poriadku? Je to skutočne tak. Môžu signalizovať srdcovo-cievne alebo pľúcne ochorenia, cukrovku alebo problémy so štítnou žľazou, pečeňou či obličkami. Ak sa napríklad nechty na koncoch prstov skrútia, býva to prejav nedostatku kyslíka. Vtedy ide skutočne o signál, že pľúca či srdce nemusia byť v stopercentnom stave.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor