Nechtové platničky môže poškodiť pôsobenie rôznych fyzikálnych alebo chemických vplyvov. „V týchto prípadoch sa začnú štiepiť ako lamely a paralelne s povrchom nechta,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Prejaviť sa tak môže používanie chemikálií i saponátov či dlhodobé vysušovanie pri častom umývaní rúk. Vyskytuje sa napríklad u práčok ako výsledok mechanického poškodenia alebo účinok teplých lúhových roztokov, ktoré sa pri praní používajú. Postihuje i ľudí, ktorí pracujú v potravinárskom alebo mäso spracúvajúcom priemysle. Nechty týmto typom štiepenia reagujú aj na opakované poranenie, napríklad pri hre na husľovom nástroji.“
Hoci máte krátke nechty, snažte sa ich strihať na viackrát. Nech má prirodzene oválny tvar, ak ho chcete odstrihnúť na jeden raz vyrovná sa. Prvé naštiepenie ani nepostrehnete, ak budete v tejto technike strihania pokračovať, postupne sa stane viditeľnejším. Aj nechty na rukách sa snažte strihať po kúpeli, keď sú mäkšie.
Štítna žľaza či vitamíny?
Štiepenie môže mať rozličné formy. „Ak sa necht odlúči od nechtového lôžka v horizontálnej aj vertikálnej rovine ide o onycholýzu. Je buď čiastočná, vtedy postihne iba voľný okraj nechta, alebo úplná. V tomto prípade sú najčastejšou príčinou kožné ochorenia ako psoriáza. Môže to však byť aj prejav ochorenia štítnej žľazy, nedostatočnej cirkulácie krvi v koncových častiach prstov alebo infekcie.“ Začali sa vám štiepiť? Pri prejavoch ťažkostí na voľnom konci nechta porozmýšľajte, aká je vaša životospráva. Podľa odborníčky môže ísť o znak nedostatku vitamínu C alebo kyseliny listovej. Ak sa vám štiepia pozdĺž nechtovej platničky, môže vám okrem céčka chýbať v strave vitamín A, B či železo. Lámavé nechty však nemusia mať nijakú zjavnú príčinu. Aj nechty, podobne ako vlasy, postupne prirodzene starnú, vysušujú sa a stenčujú.
Servírujte si železo
Strava úzko súvisí aj s niektorými deformáciami, asi najznámejšou sú takzvané lyžičkovité nechty. Nazývajú sa podľa tvaru, ktorý má preliačenie v centrálnej časti nechta. „Vzniká zhrubnutím lôžka v okrajových častiach, prípadne stenčením nechta v centre. Vzniká ako dôsledok nedostatočného príjmu železa zo stravy,“ približuje doktorka Michaela Blaško. „Nechty sú v určitých miestach sploštené, inde vypuklé, hrboľaté. Na koncoch sú krehké a lámu sa. Okrem anemikov sa môžu objaviť u ľudí pri opakovaných traumách nechtov, ale i pri dlhom pôsobení chemikálií.“
- 67%
- 33%
Váš hlas bol započítaný
Aby boli nechty odolnejšie, určite im prospeje pestrý a čerstvý jedálny lístok. Dávajte si pozor najmä na príjem biotínu, ktorý nájdete aj pod označením vitamín H. Dôležité sú i vitamíny A, C, E a omega-3 mastné kyseliny. Pravidelne si doprajte zeleninový šalát, prihoďte si doň najmä špenátové lístky, pár orechov, tekvicové semiačka a pokojne si k nemu naservírujte rybu alebo chudé červené mäso. Spolu s vaječným žĺtkom či so strukovinami sú výborným zdrojom železa.
Začnete si pozornejšie sledovať nechty pri článkoch, ktoré tvrdia, že zmeny na nechtoch napovedajú, že s vaším telom nie je všetko v poriadku? Je to skutočne tak. Môžu signalizovať srdcovo-cievne alebo pľúcne ochorenia, cukrovku alebo problémy so štítnou žľazou, pečeňou či obličkami. Ak sa napríklad nechty na koncoch prstov skrútia, býva to prejav nedostatku kyslíka. Vtedy ide skutočne o signál, že pľúca či srdce nemusia byť v stopercentnom stave.