MENU
novinky-a-odbornici

Vysoký tlak: Neuveríte, prečo vám stúpa! Záchranár radí, kedy a ako ho merať

Ako si doma merať krvný tlak?
Novinky a odborníci

Vysoký tlak: Neuveríte, prečo vám stúpa! Záchranár radí, kedy a ako ho merať

Krvný tlak vám môžu zvýšiť aj maličkosti. Ak sú jeho hodnoty vyššie, nemusí ísť hneď o hypertenziu. Ako si merať tlak a môže stúpať, aj keď ste zdraví?

Väčšina si však spomenie na to, že má doma tlakomer, až vtedy, keď sa necítia dobre. V tejto chvíli však namerané hodnoty vyvolajú reťazovú reakciu. Čísla sa budú pri opakovaných meraniach stále zvyšovať a začnete podliehať panike.

Získajte priemer

Krvný tlak sa mení niekoľkokrát za minútu, preto vám každé meranie domácim tlakomerom ukáže iné hodnoty. Rozmýšľate, či sa ho potom doma oplatí kontrolovať? „Najdôležitejšie je, aby na pravidelné preventívne prehliadky, teda každé dva roky, chodilo viac ako dvadsať percent ľudí, ideálne všetci. Určite sa ich neoplatí zanedbávať, ak máte nad štyridsať rokov,“ zdôrazňuje hneď na úvod dlhoročný záchranár doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. „Ak nepozorujete búšenie srdca, návaly do hlavy v telesnom pokoji a pocit zadýchavania pri bežnej námahe, stačí si tlak krvi skontrolovať dvakrát do roka. Odmerajte si ho trikrát za sebou a urobte priemer.“

Pokojne a posediačky

Aj domáce meranie krvného tlaku má svoje základné pravidlá. Urobte tak ráno, po päťminútovom pokoji, posediačky, s prázdnym močovým mechúrom a v primerane teplej miestnosti. Pol hodiny po vypití kávy a fajčení. „V prípade diagnostikovanej hypertenzie pred užitím liekov na zníženie tlaku krvi. Meranie je porovnateľné len vtedy, ak ho robíte
v rovnakom čase, rovnakým prístrojom, na tej istej končatine, v rovnakej polohe a za rovnakej teploty,“ vymenováva odborník. „Pri sedení by ste mali mať manžetu tlakomera v rovine srdca.“ Ak máte tlakomer na zápästí, musíte si dať pažu tak, aby bola manžeta tiež na úrovni srdca. Počas merania pokojne dýchajte. Určite nezadržiavajte dych. Za zmenu tlaku krvi sa nepovažuje rozdiel o 20mmHg systolického a o 10mmHg diastolického tlaku, ide o matematický rozdiel.

Anketa
Meriate si doma pravidelne krvný tlak?

Kedy je zvyšovanie prirodzené?

Pri nameraní zvýšených hodnôt celý proces opakujte aspoň dvakrát v päťminútovom intervale. „Ak sa hodnoty líšia o viac ako 5 mmHg, opakujte merania každých tridsať minút, až kým sa neustália. Rozdiel medzi meraním na pravom a ľavom ramene je do 10mmHg normálny, na ľavej strane bývajú hodnoty nižšie,“ vysvetľuje Viliam Dobiáš. Krvný tlak sa prirodzene zvyšuje vekom a v priebehu dňa, ráno je vždy nižší ako večer.“ Podľa skúsenosti záchranára sa často opakované meranie tlaku skončí tým, že voláte sanitku, lebo sa hodnoty vyšplhajú do výšky oblohy. Nie všetky zmeny tlaku si vyžadujú zmenu liekov či lekársku konzultáciu. Vyskytujú sa rovnako u zdravých ľudí ako aj u tých, ktorí majú hypertenziu.

Tlak krvi sa napríklad mení pri dýchaní. „Ak dýchate frekvenciou okolo desať dychov za minútu, sú hodnoty tlaku nižšie ako pri normálnej frekvencii, teda do dvadsať dychov za minútu. Ide však aj o nemerateľné a nezistiteľné hodnoty. Hodnoty tlaku krvi sa menia v priebehu dňa aj o tretinu, ovplyvňuje ho napríklad prejdenie desiatich metrov, kvalita spánku počas predchádzajúcej noci, silno zaviazané šnúrky na topánkach, ale i to, čo ste raňajkovali,“ hovorí
o tom, čo všetko mení čísla, odborník.

Ovplyvňuje ho aj psychika

Najmä u starších ľudí zvýši hodnoty „obyčajná“ dehydratácia. Podľa záchranára býva pri zvýšenej hustote krvi krvný tlak vyšší. Dehydratovaný človek bude mať najskôr zvýšené hodnoty, až po významnej strate tekutín, teda pri úbytku telesnej hmotnosti dva až tri kilogramy, dochádza k jeho poklesu. Každý, kto sa lieči na hypertenziu a pravidelne užíva lieky, si vďaka nim udržuje krvný tlak v normálnom rozmedzí.„Ak v tomto prípade pri náhodnom meraní zistíte, že máte zvýšený tlak, väčšinou sa za tým skrýva nejaká psychická príčina. Skutočne len v zriedkavých prípadoch je na vine zhoršenie ochorenia,“ vysvetľuje Viliam Dobiáš. Nezabúdajte, že pri hypertenzii by ste mali obmedziť solenie, jesť dostatok ovocia, zeleniny a pravidelne sa hýbať. Aj pohyb vám pomôže udržať si normálnu telesnú hmotnosť, lebo nadváha a obezita ženie krvný tlak hore.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor