MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka radí: Ako sa zbaviť liekov na cukrovku či tlak?

Nadváha bez vášho úsilia nezmizne.
Zdroj: Shutterstock.com
Novinky a odborníci

Lekárka radí: Ako sa zbaviť liekov na cukrovku či tlak?

Odborníčka na obezitu MUDr. Adela Penesová, PhD. tvrdí, že pri nadváhe sa vám schudnutím už 5 kg evidentne zlepší zdravotný stav.

Koľko máme na Slovensku obéznych ľudí?

Ak zoberieme do úvahy aj nadváhu, tak máme okolo 63 % dospelých s nadváhou či obezitou, teda takmer dve tretiny. Extrémne obéznych môže byť 1 až  6%. Nadváhu alebo obezitu má aj takmer 30 % detí.

Existuje predispozícia na obezitu, že niekto priberá aj z jedál, z ktorých iní netlstnú?

Predispozíciu k obezite môžete mať, ale aj keby niekto mal šesť rizikových génov, tak jeho BMI stúpne len o 2. No matematika nepustí a ak je príjem a výdaj energie v rovnováha, telesná hmotnosť je stabilizovaná. Aj fyzikálny zákon zachovania energie stále platí - ak energiu zjem, tak sa nemôže „vypariť“, uloží sa do tuku.

Nadváha sa spája s množstvom chorôb. Pomôže, ak sa zbavíme kíl?

Evidentné zlepšenie zdravotného stavu vidno už keď obézny človek schudne 5 až 10 % svojej telesnej hmotnosti. Desaťpercentná redukcia hmotnosti znamená zlepšenie glykémií, cholesterolu a o 10 mmHg klesne aj tlak krvi. A ak sa podarí obéznemu pacientovi s cukrovkou schudnúť 20 kg, môže sa dokonca dostať do remisie cukrovky a nemusí brať lieky, dokonca sa mu upraví aj krvný tlak, hladina cholesterolu aj astma a teda nemusí užívať žiadne lieky!

Ako na to? Stačí si svojpomocne obmedziť príjem kalórií?

Tri štvrtiny úspechu je zdravá strava s redukovanými kalóriami a pohyb. Áno, stačí svojpomocne obmedziť príjem kalórií, ideálne o tretinu. No veľmi často treba upraviť aj zloženie stravy - vynechať sladené nápoje, alkohol, obmedziť nasýtené tuky, jednoduché cukry, pridať do jedálnička celozrnné potraviny, denne 30 gramov vlákniny, pol kila zeleniny a ovocia, oriešky v primeranom množstve a obmedziť solenie. Odborné vypracovanie skladby jedálneho lístka príde na rad ak sa nedarí, alebo chcete mať istotu, že nielen schudneme, ale nebudú nám chýbať žiadne dôležité živiny. Treba sa však obrátiť na odborníka, nie len niekoho s certifikátom... Žiaľ, na Slovensku nemáme nastavený systém tak, aby živnosť nutričného terapeuta bola viazaná na vzdelanie. Preto radia mnohí pseudoodborníci, ktorí môžu narobiť viac škody ako osohu.

Ak sa obézny človek vrhne na fyzickú aktivitu, nemôže si ublížiť?

Môže. Prvé, čo radíme, je začať chodiť a postupne navyšovať počet krokov na deň, na minimálne 10 tisíc. S týmto problém nebýva. No ak ideme na cviky, obvykle málokto vie, ako ich správne vykonať. Veď aj to, ako správne urobiť drep či klik, treba vedieť. Na začiatok je preto dobré robiť to pod dohľadom odborníka. Ten tiež dohliadne, aby ste si to neuľahčovali a rýchlo neprestali.

Veda tak rýchlo napreduje. Neexistujú účinné tabletky na chudnutie?

Existujú štyri skupiny liekov schválených ako antiobezitiká, no je to spojené s nie práve najpríjemnejšími vedľajšími účinkami, ako sú hnačka, pocit na vracanie a podobne. Navyše, efekt je len dočasný a relatívne malý, maximálne 8 až 8 kg , čo pri extrémnej obezite rozhodne nestačí. Takže, ak chcete zhodiť, neostáva iné ako menej jesť a oveľa viac sa hýbať.

Oplatí sa pri chudnutí obrátiť na psychológa?

Čím vyšší stupeň obezity, tým je pomoc psychológa kľúčovejšia. Veľa pacientov má psychogénne, stresovo podmienené jedenie, syndróm záchvatovitého prejedania a podobne. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor