MENU
novinky-a-odbornici

Lekárka radí: Ako sa zbaviť liekov na cukrovku či tlak?

Nadváha bez vášho úsilia nezmizne.
Novinky a odborníci

Lekárka radí: Ako sa zbaviť liekov na cukrovku či tlak?

Odborníčka na obezitu MUDr. Adela Penesová, PhD. tvrdí, že pri nadváhe sa vám schudnutím už 5 kg evidentne zlepší zdravotný stav.

Koľko máme na Slovensku obéznych ľudí?

Ak zoberieme do úvahy aj nadváhu, tak máme okolo 63 % dospelých s nadváhou či obezitou, teda takmer dve tretiny. Extrémne obéznych môže byť 1 až  6%. Nadváhu alebo obezitu má aj takmer 30 % detí.

Existuje predispozícia na obezitu, že niekto priberá aj z jedál, z ktorých iní netlstnú?

Predispozíciu k obezite môžete mať, ale aj keby niekto mal šesť rizikových génov, tak jeho BMI stúpne len o 2. No matematika nepustí a ak je príjem a výdaj energie v rovnováha, telesná hmotnosť je stabilizovaná. Aj fyzikálny zákon zachovania energie stále platí - ak energiu zjem, tak sa nemôže „vypariť“, uloží sa do tuku.

Nadváha sa spája s množstvom chorôb. Pomôže, ak sa zbavíme kíl?

Evidentné zlepšenie zdravotného stavu vidno už keď obézny človek schudne 5 až 10 % svojej telesnej hmotnosti. Desaťpercentná redukcia hmotnosti znamená zlepšenie glykémií, cholesterolu a o 10 mmHg klesne aj tlak krvi. A ak sa podarí obéznemu pacientovi s cukrovkou schudnúť 20 kg, môže sa dokonca dostať do remisie cukrovky a nemusí brať lieky, dokonca sa mu upraví aj krvný tlak, hladina cholesterolu aj astma a teda nemusí užívať žiadne lieky!

Ako na to? Stačí si svojpomocne obmedziť príjem kalórií?

Tri štvrtiny úspechu je zdravá strava s redukovanými kalóriami a pohyb. Áno, stačí svojpomocne obmedziť príjem kalórií, ideálne o tretinu. No veľmi často treba upraviť aj zloženie stravy - vynechať sladené nápoje, alkohol, obmedziť nasýtené tuky, jednoduché cukry, pridať do jedálnička celozrnné potraviny, denne 30 gramov vlákniny, pol kila zeleniny a ovocia, oriešky v primeranom množstve a obmedziť solenie. Odborné vypracovanie skladby jedálneho lístka príde na rad ak sa nedarí, alebo chcete mať istotu, že nielen schudneme, ale nebudú nám chýbať žiadne dôležité živiny. Treba sa však obrátiť na odborníka, nie len niekoho s certifikátom... Žiaľ, na Slovensku nemáme nastavený systém tak, aby živnosť nutričného terapeuta bola viazaná na vzdelanie. Preto radia mnohí pseudoodborníci, ktorí môžu narobiť viac škody ako osohu.

Ak sa obézny človek vrhne na fyzickú aktivitu, nemôže si ublížiť?

Môže. Prvé, čo radíme, je začať chodiť a postupne navyšovať počet krokov na deň, na minimálne 10 tisíc. S týmto problém nebýva. No ak ideme na cviky, obvykle málokto vie, ako ich správne vykonať. Veď aj to, ako správne urobiť drep či klik, treba vedieť. Na začiatok je preto dobré robiť to pod dohľadom odborníka. Ten tiež dohliadne, aby ste si to neuľahčovali a rýchlo neprestali.

Veda tak rýchlo napreduje. Neexistujú účinné tabletky na chudnutie?

Existujú štyri skupiny liekov schválených ako antiobezitiká, no je to spojené s nie práve najpríjemnejšími vedľajšími účinkami, ako sú hnačka, pocit na vracanie a podobne. Navyše, efekt je len dočasný a relatívne malý, maximálne 8 až 8 kg , čo pri extrémnej obezite rozhodne nestačí. Takže, ak chcete zhodiť, neostáva iné ako menej jesť a oveľa viac sa hýbať.

Oplatí sa pri chudnutí obrátiť na psychológa?

Čím vyšší stupeň obezity, tým je pomoc psychológa kľúčovejšia. Veľa pacientov má psychogénne, stresovo podmienené jedenie, syndróm záchvatovitého prejedania a podobne. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor