MENU
novinky-a-odbornici

Nobelovu cenu za chémiu dostali dve vedkyne za genetické nožnice. Čo dokážu?

DNA špirála
Novinky a odborníci

Nobelovu cenu za chémiu dostali dve vedkyne za genetické nožnice. Čo dokážu?

Kráľovská švédska akadémia vied oznámila mená laureátov Nobelovej ceny za chémiu. Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnanová obdržali ocenenie za podiel na vývoji „genetických nožníc“ CRISPR-Cas9.

Predstavte si, že píšete veľmi dlhú vetu. Koľko chýb v nej spravíte? Ak by bola aj jediná, veta už nie je taká, aká mala byť. Čitateľ ju môže zle pochopiť a vznikne z toho mnoho problémov. Stačí jediný preklep a lúka je zrazu múka, fúka, núka... Rovnaké je to aj s genetickým kódom človeka, je veľmi dlhý a zložený z písmen. Stačí jediná chyba v genetickom kóde a narodí sa slepé dieťa alebo trpí cystickou fibrózou, či s ďalšími vážnymi, niekedy i smrteľnými diagnózami. Písmená v ľudskom genetickom kóde sú poukladané v molekule DNA, tá nesie genetické informácie. DNA je ako kniha plná písmen. Povie o vás všetko a nie len o vás, ale aj o vašich príbuzných, usvedčí vás zo zločinu aj z neželaného otcovstva.

Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnanová obdržali Nobelovu cenu za podiel na vývoji „genetických nožníc“ CRISPR-Cas9.Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnanová obdržali Nobelovu cenu za podiel na vývoji „genetických nožníc“ CRISPR-Cas9.
Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnanová obdržali Nobelovu cenu za podiel na vývoji „genetických nožníc“ CRISPR-Cas9.
Zdroj: Twitter

Meniť DNA vedia vedci až od roku 2016, môže za to práve výskum laureátok tohtoročnej Nobelovej ceny Emmanuelle Charpentierovej a Jennifer A. Doudnanovej. Vedkyne vytvorili nástroj CRISPR-Cas9, zjednodušene iba CRISPR, ktorý to dokáže. Vedkyne pri jeho zostrojení využili systém, ktorý používajú na svoju obranu baktérie proti bakteriálnym vírusom a takzvaným plazmidom

Laureátka Nobelovej ceny Jennifer A. DoudnaLaureátka Nobelovej ceny Jennifer A. Doudna
Laureátka Nobelovej ceny Jennifer A. Doudna
Zdroj: Twitter

CRISPR-Cas9 funguje ako nožnice, vedkyniam sa ním podarilo vystrihnúť jeden konkrétny gén z celého reťazca DNA. Onedlho ich teóriu v praxi otestoval onkológ Lu You. Tento lekár, ktorý sa zapísal do dejín medicíny, 28. októbra 2016 v čínskom meste Čcheng-tu na Sečuánskej univerzite vložil geneticky upravené bunky do tela človeka trpiaceho agresívnou formou rakoviny. A to bol len prvý z revolučných úspechov, ktoré CRISPR dokázal, ďalšie nasledovali. Lekári ho použili aj pre ďalších onkologických pacientov, ktorým už iná liečba nezaberala. Jednoducho zdravú DNA preniesli do poškodenej rakovinou.

Laureátka Nobelovej ceny Emmanuelle CharpentierLaureátka Nobelovej ceny Emmanuelle Charpentier
Laureátka Nobelovej ceny Emmanuelle Charpentier
Zdroj: Twitter

Následne CRISPR dokázal vrátiť zrak laboratórnemu potkanovi, ktorý trpel vrodenou chybou sietnice a vedci ho úspešne otestovali na ľudskom embryu a podarilo im v ňom opraviť chybný gén. Obrovský objav si právom zaslúžil Nobelovu cenu a ešte ho čaká dlhá cesta, lebo jeho potenciál je obrovský.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia