MENU
novinky-a-odbornici

Ako dostať k lekárovi schizofrenika, ktorý odmieta liečbu?

Ako prinútiť schizofrenika k liečbe?

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako dostať k lekárovi schizofrenika, ktorý odmieta liečbu?

Zapálené hrdlo či boľavú chrbticu bez zábran konzultujeme s lekárom. Keď však ide o duševné problémy, situácia nie je taká jednoznačná. Ako zabezpečiť liečbu duševne chorému, ktorý ju odmieta?

V dnešnej dobe hlavne mladí ľudia už nemajú taký problém vyhľadať psychiatra. Je to do určitej miery spôsobené aj tým, že téma duševného zdravia je stále diskutovanejšou témou hlavne v médiách. Najčastejšie príčiny vyhľadania odborníka z oblasti duševného zdravia sú úzkostné prejavy, depresia, poruchy spánku, ale aj závislosť, najčastejšie na alkohole. Veľmi sa osvedčilo aj to, že pacienti nemusia prísť za týmto typom odborníka s výmenným lístkom. Tak isto to platí aj pre psychológov,“ konštatuje psychiater Matúš Virčík, že situácia s návštevou psychiatra sa predsa len zlepšuje. Čo však vtedy, keď si človek neuvedomuje, že by potreboval odbornú pomoc?

Pomôže záchranka aj polícia

Podľa psychiatra Viktora Segedu z Psychiatrickej kliniky LFUK a UNB sú pacienti so schizofréniou veľmi často, najmä v úvode ochorenia alebo v jeho akútnej fáze, nekritickí k svojej poruche a málokedy sami vyhľadajú lekársku pomoc. „Je preto potrebné, aby ich k psychiatrovi priviedli príbuzní. Ak to pacient odmieta, pretože si myslí, že je v poriadku, môže to byť náročné. V stavoch, kedy je správanie pacienta rizikové pre okolie alebo pre neho, napríklad pri agresívnych prejavoch voči sebe alebo okoliu, výraznom zhoršení funkčnosti, pri zanedbávaní stravovania, hygieny a podobne, je možné zavolať záchrannú službu. Prípadne, pri agresívnych prejavoch, políciu. Tí zabezpečia transport do nemocnice.“

Potrebujú hlavne podporu rodiny

Našťastie, predstava, že schizofrenici sú násilníci nebezpeční pre svoje okolie je skôr mýtus ako realita, aj keď medzi tými, čo odmietajú liečbu, sa nájdu i takí. „Veľa ľudí si myslí, že pacienti s touto diagnózou sú agresívni a páchajú trestné činy. Snažia sa im preto vyhýbať. Štatistika ale hovorí jasne - pacienti, ktorí sa liečia na schizofréniu, nepáchajú trestné činy častejšie, na rozdiel napríklad od ľudí, ktorí sú pod vplyvom nejakej psychoaktívnej látky,“ upokojuje doktor Virčík. Podľa odborníkov potrebujú schizofrenici k úspešnej liečbe skôr podporu rodiny či chápavého partnera.

Bizarné bludy

Psychiater Segeda si zo svojej praxe spomína skôr na podivné ako na nebezpečné prejavy schizofrénie. „Zaujímavých prípadov som zažil veľa, keďže schizofrenici majú často rôzne bizarné presvedčenia a halucinácie. Spomínam si napríklad na pacienta, ktorý bol bludne presvedčený, že má diplomatickú imunitu inej krajinu a že spravil významný objav, o ktorý ho chce niekto pripraviť, čím začne vojnu proti danej krajine. Jedna pacientka zase opakovane večer pociťovala – halucinovala - nereálny pohlavný styk, ktorý interpretovala ako znásilňovanie inými osobami.

Tak či tak potrebujú duševne chorí liečbu rovnako ako tí, čo majú choré telo. Inak sa problém bude len zhoršovať. Návšteva lekára a nastavenie adekvátnej liečby sú preto viac ako dôležité.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor