MENU
novinky-a-odbornici

Aké víno s nízkym obsahom histamínu zvoliť v lete? Vinárstvo NAŠE VINOHRADY má tip

Ilustračné foto
Novinky a odborníci

Aké víno s nízkym obsahom histamínu zvoliť v lete? Vinárstvo NAŠE VINOHRADY má tip

Víno, najdokonalejší prírodný nápoj, ktorý dokáže osviežiť, trocha ochladiť aj zdvihnúť náladu. Počas horúcich letných večerov je také víno ideálnou voľbou.

Vychutnávať si príjemnú chuť tohto nápoja v spoločnosti svojich blízkych je kombináciou, ktorá stojí za to. Ak sa rozhodnete pre vinárstvo Naše Vinohrady, určite objavíte víno, ktoré bude lahodiť vašim chuťovým pohárikom a naladí tú správnu atmosféru. Navyše všetky vína od vinohradníctva a vinárstva Naše Vinohrady sú s nízkym obsahom histamínu. Histamín sa tvorí pri výrobe každého vína, avšak jeho množstvo je vo vinárstve Naše Vinohrady poctivo kontrolované, pričom dosahuje hodnoty najviac do 0,5 m.g na liter.

S prvým jarným významnejším oteplením a ožívaním prírody začína sezóna vína. Milovníci tohto výnimočného moku vyhľadávajú spoločnosť, v ktorej môžu popri dlhých rozhovoroch víno vychutnávať. V letnom období sa s príchodom dovolenkovej sezóny každoročne predaj vína oslabuje. Ľudia spoznávajú jeho krásy zväčša na dovolenke. Netreba však zabúdať, že nie je víno ako víno a vrátiť sa k poctivému slovenskému vínu z osvedčeného vinárstva je istotou, ktorá vás nesklame. Ako tvrdí Martin Pomfy z vinárstva Naše Vinohrady, treba si vedieť dobre vybrať. „Ideálne je, ak sa porozprávam s milovníkom vína a rád mu pomôžem vytipovať, aké víno mu môže chutiť. Nepozerám pritom na to, čo mám rád ja, alebo čo sa ,,nosí´´. Vždy hovorím, že sme príliš krátko na tomto svete, aby sme pili štýl vína, ktoré je v spoločnosti in, ale nám nechutí,“ hovorí skúsený vinár a vinohradník.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Naše Vinohrady Sauvignon blanc, ideálny spoločník na horúce letné dni a miernu jeseň

Rozhodnete sa pre šumivé víno, ktoré je ideálnym letným spoločníkom, ktorý všade vo svete ľudí osviežuje? Alebo siahnete po bielom, ružovom či červenom? Je to len na vás. Netreba zabúdať, že víno sa od seba odlišuje aj svojou plnosťou, množstvom alkoholu, kyselín, cukru, spôsobom, akým bolo vyrobené. Rovnako je dôležitá teplota vína, ktoré ideme piť a tiež to, z akého pohára si ho chceme dopriať. „Toto všetko vplýva na to, či nám určité víno bude chutiť v danom momente, kedy ho budeme ochutnávať. U nás vyrábame rôzne vína, ktoré sa hodia na rôzne príležitosti, výborne chutia k určitým jedlám a sú vhodné na degustáciu v rôznych ročných obdobiach,“ približuje Martin Pomfy. Hovorí, že víno v lete musí osviežiť, človek musí mať chuť sa napiť znova a znova a nesmie sa opiť po dvoch pohárikoch. Preto sa k letu podľa neho hodia biele a ružové vína, ktoré majú nízky obsah alkoholu, minimálny zbytkový cukor, sú šťavnaté a svieže. Naše Vinohrady sa môžu pýšiť skvelým vínom medzinárodne obľúbenej odrody Sauvignon blanc, ktorý je skvelý spoločník na horúce leto a miernu jeseň. „Víno má nižší alkohol, je svieže a šťavnaté. Víno v sebe ukrýva tropické ovocie a žihľavu. Je to skvelá kombinácia na osvieženie, k párovaniu jedál z rýb či z bieleho mäsa, k šalátom a pokojne aj bez jedla, k bazénu či na terasu,“ opisuje Martin Pomfy. Vinárstvo Naše Vinohrady má skvelé svieže víno odrody Chardonnay, spomínaný Sauvignon blanc a rôzne ružové vína, ktoré sú vhodnou voľbou na leto.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Správna teplota vína je dôležitá

Nesmieme však zabúdať na správnu teplotu vína, aby nás ochutnávanie vína bavilo. „Nesprávna teplota vína, či nevhodný pohár dokážu zážitok z vína pokaziť,“ pripomína. Každý milovník vína si môže fľašu tohto nápoja schladiť v bežnej chladničke, alebo v chladničke určenej na víno. Jednou z možností je tiež vložiť fľašu do väčšej nádoby s ľadom a malým množstvom studenej vody.

Ružové osvieženie na letné dni

S príchodom teplých letných dní rastie obľuba ružových vín, ktoré sú svieže, šťavnaté, osviežujúce a zároveň ovocné. Na chuti a kvalite ružových vín pracujeme už v zime. Kvalita odrody hrozna Cabernet Sauvignon rosé sa začína tvoriť už zimným rezom. Víno sa rodí vo vinohradoch pri obci Nová Vieska a vyznačuje sa jahodovo – malinovou vôňou. Chuť je šťavnatá, môžeme v nej rozpoznať jahodu či ríbezle, s nádychom žihľavy a smotanového jogurtu. Ak hľadáte harmonické, aromatické a ovocné víno odporúčame vám Frankovku modrú rosé z viníc pri obci Rúbaň. Víno je plné v chuti a môžete v ňom ochutnať tóny čerešní a jahôd. Vôňa vína je pretkaná kôstkovým ovocím, čerešňami a višňami. Príjemne osvieži a dodá vám pozitívnu náladu. Nech sa rozhodnete pre ktorékoľvek z vín, slovenské vinárstvo Naše Vinohrady vám hrdo ponúkne iba kvalitné víno, ktoré sa zrodilo v ich vlastných vinohradoch.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Naše Vinohrady

Vína od vinohradníctva a vinárstva Naše Vinohrady kúpite v sieti Terno, Kraj potravín, Tesco Slovensko, Kaufland a online cez Lunys.sk a Redbear.sk

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor