Výhodou antigénových testov je rýchlejšie stanovenie výsledku ako pri PCR testoch. No ani pri antigénových testoch sa nevyhnete sterom z nosohltana.
Aj v prípade negatívneho výsledku antigénového testu platí povinné nosenie rúšok v interiéroch a dezinfekcia rúk, čo znižuje možnosť infekcie na minimum.
Ako fungujú antigénové testy?
- Pri antigénových testoch sa rovnako ako pri PCR testoch vzorka odoberá výterom z nosohltana. Následne sa vloží do malého zariadenia, ktoré približne do 15 minút stanoví výsledok.
- Mechanizmus sa podobá na tehotenský test – na zariadení sa ukáže jedna kontrolná palička a druhá v prípade, že je človek infikovaný novým koronavírusom.
- Na rozdiel od PCR testov, ktoré vo vzorke stanovujú RNA vírusu, antigénové testy pátrajú po bielkovine, ktorá vírus obaľuje. Antigénové testy si ľudia často mýlia s protilátkovými testami (nazývané aj rýchlotesty). Ich mechanizmus je však úplne iný.
- Pri protilátkových testoch sa odoberá vzorka krvi, z ktorej sa stanovujú protilátky proti vírusu, najčastejšie ide o zvýšenie IgG a IgM. Najspoľahlivejšou metódou detekcie vírusu stále zostávajú PCR testy.
- Antigénové testy sú o niečo menej spoľahlivé, keďže závisia od tzv. vírusovej nálože. Sú však veľmi vhodné na použitie najmä v nemocniciach pri príjme pacientov so symptómami infekcie (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, únava a pod.), kedy nie je možné rozlíšiť, či má pacient COVID-19 alebo napríklad chrípku.
- Takisto sú vhodné pri testovaní väčšej skupiny pacientov s podozrením na COVID-19, ako sú domovy sociálnych služieb. Ich veľkou výhodou oproti PCR testom je rýchlosť stanovenia výsledku.