MENU
novinky-a-odbornici

Máte suché ruky? Pomôžu vám tieto mydlá a krémy, radí dermatologička

Pokožka rúk si vyžaduje pomoc zvonka, ocení pravidelnú hydratáciu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Máte suché ruky? Pomôžu vám tieto mydlá a krémy, radí dermatologička

Pravidelné umývanie rúk, používanie dezinfekčných gélov, ale i chladné počasie si vypýtajú svoju daň v podobe suchej pokožky. Ako im pomôcť?

Asi najviac vysušuje ruky ich pravidelné umývanie. Veľa môže zachrániť dobrý výber mydla. „Ideálne sú také, ktoré dokonale čistia pokožku a zároveň upravujú kožnú bariéru, hydratujú, znižujú podráždenie a chránia pred ďalšou dehydratáciou a vysušením. Zvoľte výrobky bez parfumácie,“ radí dermatologička MUDr. Petra Mečiarová.

Radšej neutrálne

Na obale sa oplatí sledovať označenie ako pH neutrálne k pokožke alebo pH 5,5. Rozšírila sa ponuka aj na takzvané bio a prírodné mydlá. Podrobne si však preštudujte zloženie, lebo na niektoré bylinky suchá koža rúk ľahko zareaguje podráždením. Treba myslieť aj na to, že príliš horúca voda narušuje ochrannú lipidovú vrstvu a pokožka stráca prirodzenú hydratáciu. Radšej zvoľte vlažnú.

Viac lipidov

Po umývaní si ruky nakrémujte, v zime sú vhodnejšie mastnejšie prípravky. „V prevencii proti vysušovaniu pokožky rúk je pravidelné krémovanie kľúčové. Ideálne, ak to urobíte po každom umytí. Krémy by mali mať vysoký obsah lipidov, ktoré chránia pokožku pred stratou vody a obnovujú kožnú bariéru. Ideálne sú produkty s obsahom bambuckého masla, ceramidov, glycerolu, rastlinných olejov, urey, vitamínu E a niacínamidu,“ pomáha pri orientácii v zložení krémov dermatologička. Menší krém sa určite oplatí mať vždy poruke v kabelke.

Urobte si zábal

Ak máte ruky naozaj príliš suché, pomôže vám aj zábal. Pokojne si ho aspoň raz do týždňa môžete urobiť doma. Môžete použiť čistý olivový, mandľový alebo jojobový olej. Naneste si ho na ruky a nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút, napríklad pri sledovaní večerného programu v televízii. Pokožka rúk sa vďaka tomu zjemní. Skúšaná pokožka rúk ocení aj medovú masku. Má nielen hydratačný, ale i upokojujúci účinok. Stačí zmiešať lyžicu medu s dvoma lyžičkami vlažného mlieka. Hmotu naneste na ruky, jemne ju vmasírujte a nechajte pätnásť minút pôsobiť. Zvyšky masky zotrite. 

Jemnejšia očista

Pozornejšie sa oplatí hľadať i dezinfekciu rúk, ktorá stále patrí ku každodennej rutine. Výhodou je, že postupne sa na trhu objavilo množstvo prípravkov, ktoré ruky zbavia vírusov, no robia to jemnejšie „Tieto prípravky obsahujú dezinfekčné látky a alkohol, ktoré výrazne vysušujú pokožku rúk, preto je dôležité, aby obsahovali aj hydratačné a regeneračné látky. Ide napríklad o glycerol, olejové zložky, pantenol alebo Aloe vera,“ hovorí o tom, ako zvládnuť ustavičnú dezinfekciu dermatologička Petra Mečiarová. Ak si nanesiete na ruky gél, už si ich neumývajte. Zbytočne oslabíte pokožku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor