MENU
novinky-a-odbornici

Ak patríte do tejto skupiny, ste náchylnejší na mykózu chodidiel

Mykóza sa prejavuje nepríjemným svrbením.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ak patríte do tejto skupiny, ste náchylnejší na mykózu chodidiel

Skrývajú sa za ňou huby alebo kvasinky, prejavujú sa však rovnakým spôsobom, nepríjemným svrbením medzi prstami.

Najčastejšia mykotická infekcia kože je epidermofýcia. „Vyvolávajú ju huby, takzvané antropofilné dermatofyty, ktoré parazitujú na človeku. Najbežnejšie sa prejavuje na nohách. Začína sa v oblasti medzi prstami, odkiaľ sa infekcia postupne šíri na stupaje a v jednej tretine prípadov aj na nechty nôh,“ približuje, ako vzniká nepríjemné svrbenie, dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Najčastejším miestom nákazy bývajú najmä spoločné sprchy, sauny alebo telocvične.“

Narušená rovnováha

Niekedy postačí mäkká vlhká koža alebo malá ranka, ktorá sa dostane napríklad do kontaktu s infikovanou šupinkou a problém je na svete. Ak sa huby dostanú do teplého a vlhkého prostredia, výnimočne sa im darí.  Plesňové ochorenie však môžu spôsobovať aj kvasinky, najmä takzvaná Candida albicans. Kvasinky sú súčasťou prirodzenej mikroflóry organizmu, žijú s v symbióze spolu s ostatnými mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú na povrchu ľudského tela. Za normálnych okolnosti nespôsobujú žiadne ťažkosti. Horšie je, ak sa z rozličných dôvodov rovnováha naruší.

Môžu sa premnožiť

„Riziko vzniku kvasinkových infekcií narastá v prípade obezity, cukrovky, pri nadmernom potení, ale i pri nádorových ochoreniach, hormonálnych problémoch či pri zhoršenej cirkulácii krvi alebo oslabenej imunite,“ vysvetľuje odborníčka. „Vhodné podmienky na premnoženie kvasiniek predstavuje aj užívanie niektorých liekov.“ Ide najmä o dlhodobú liečbu kortikosteroidmi, antibiotikami alebo cytostatikami.

V rizikovej skupine?

Na mykotickú infekciu, ktorú vyvolávajú takzvané antropofilné druhy húb, ste náchylnejší aj v prípade, ak trpíte ortopedickými poruchami, mikrotraumami, vlhkou kožou. Pozor si treba dávať na nosenie bielizne i oblečenia z nevhodných, syntetických materiálov. Nohy sa budú zbytočne „dusiť“ v nevzdušnej obuvi. „Rizikovými skupinami sú pacienti s metabolickým, neurologickými poruchami, oslabenou imunitou a inými chronickými chorobami. Rovnako i športovci, baníci, pracovníci v prevádzkach s príliš vysokou teplotou, návštevníci sáun, termálnych kúpalísk, kúpeľov a podobne,“ vymenováva doktorka Michaela Blaško.

„Infekcie sa vyskytujú častejšie u pracujúcich v poľnohospodárstve, chovných staniciach. V týchto prípadoch býva zdrojom nákazy hovädzí dobytok a kone, ale i v laboratóriách, výskumných ústavoch, v ktorých sú prameňom infekcie drobné hlodavce.“ V tomto prípade sa za nimi skrývajú zoofilné druhy dermatofytov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor