MENU
novinky-a-odbornici

Ak patríte do tejto skupiny, ste náchylnejší na mykózu chodidiel

Mykóza sa prejavuje nepríjemným svrbením.
Novinky a odborníci

Ak patríte do tejto skupiny, ste náchylnejší na mykózu chodidiel

Skrývajú sa za ňou huby alebo kvasinky, prejavujú sa však rovnakým spôsobom, nepríjemným svrbením medzi prstami.

Najčastejšia mykotická infekcia kože je epidermofýcia. „Vyvolávajú ju huby, takzvané antropofilné dermatofyty, ktoré parazitujú na človeku. Najbežnejšie sa prejavuje na nohách. Začína sa v oblasti medzi prstami, odkiaľ sa infekcia postupne šíri na stupaje a v jednej tretine prípadov aj na nechty nôh,“ približuje, ako vzniká nepríjemné svrbenie, dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Najčastejším miestom nákazy bývajú najmä spoločné sprchy, sauny alebo telocvične.“

Narušená rovnováha

Niekedy postačí mäkká vlhká koža alebo malá ranka, ktorá sa dostane napríklad do kontaktu s infikovanou šupinkou a problém je na svete. Ak sa huby dostanú do teplého a vlhkého prostredia, výnimočne sa im darí.  Plesňové ochorenie však môžu spôsobovať aj kvasinky, najmä takzvaná Candida albicans. Kvasinky sú súčasťou prirodzenej mikroflóry organizmu, žijú s v symbióze spolu s ostatnými mikroorganizmami, ktoré sa nachádzajú na povrchu ľudského tela. Za normálnych okolnosti nespôsobujú žiadne ťažkosti. Horšie je, ak sa z rozličných dôvodov rovnováha naruší.

Môžu sa premnožiť

„Riziko vzniku kvasinkových infekcií narastá v prípade obezity, cukrovky, pri nadmernom potení, ale i pri nádorových ochoreniach, hormonálnych problémoch či pri zhoršenej cirkulácii krvi alebo oslabenej imunite,“ vysvetľuje odborníčka. „Vhodné podmienky na premnoženie kvasiniek predstavuje aj užívanie niektorých liekov.“ Ide najmä o dlhodobú liečbu kortikosteroidmi, antibiotikami alebo cytostatikami.

V rizikovej skupine?

Na mykotickú infekciu, ktorú vyvolávajú takzvané antropofilné druhy húb, ste náchylnejší aj v prípade, ak trpíte ortopedickými poruchami, mikrotraumami, vlhkou kožou. Pozor si treba dávať na nosenie bielizne i oblečenia z nevhodných, syntetických materiálov. Nohy sa budú zbytočne „dusiť“ v nevzdušnej obuvi. „Rizikovými skupinami sú pacienti s metabolickým, neurologickými poruchami, oslabenou imunitou a inými chronickými chorobami. Rovnako i športovci, baníci, pracovníci v prevádzkach s príliš vysokou teplotou, návštevníci sáun, termálnych kúpalísk, kúpeľov a podobne,“ vymenováva doktorka Michaela Blaško.

„Infekcie sa vyskytujú častejšie u pracujúcich v poľnohospodárstve, chovných staniciach. V týchto prípadoch býva zdrojom nákazy hovädzí dobytok a kone, ale i v laboratóriách, výskumných ústavoch, v ktorých sú prameňom infekcie drobné hlodavce.“ V tomto prípade sa za nimi skrývajú zoofilné druhy dermatofytov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor