MENU
novinky-a-odbornici

Aj táto vec vás môže zachrániť pred mŕtvicou. Robíte ju pravidelne?

Výrazný pulz
Spolu s ďalšími príznakmi ako dýchavica alebo pocit omdlievania je to dôvod rýchlo privolať záchranku. Môže ísť o srdcovú príhodu. Výstražným signálom je, ak vám srdce bije v krku, aj pokiaľ ste v pokoji. 
Novinky a odborníci

Aj táto vec vás môže zachrániť pred mŕtvicou. Robíte ju pravidelne?

Kedy ste si naposledy zmerali pulz? Jednoduchá a rýchla kontrola vám môže zachrániť život.

Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne. Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody, ktorá ročne postihne na Slovensku až 11-tisíc ľudí. U viac ako 20% z nich bola príčinou mozgovej mŕtvice práve fibrilácia predsiení.

Prezident SASA a prednosta oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcovo-cievnych ochorení (NÚSCH) prof. MUDr. Robert Hatala, PhD. zdôraznil, že fibrilácia predsiení je epidémiou 21. storočia, ktorá postihuje prevažne seniorov. Toto ochorenie je dobre liečiteľné, a to tak medikamentózne, ako aj prostredníctvom invazívnych techník. „Dôležité je, aby pacient rozoznal príznaky a včas navštívil lekára. Prevencia je aj v tomto prípade kľúčová. Ľudia nad 65 rokov by si pravidelne mali merať pulz," uviedol s tým, že práve kampaň ich k tomu priamo vyzýva.

Prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Peter Hlivák, PhD. doplnil, že na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení, a to nielen vo vekovej kategórii nad 65 rokov. Na Slovensku trpí týmto ochorením podľa jeho slov viac ako 120 000 pacientov. „Včasný záchyt ochorenia a správna liečba môže pacientov ochrániť pred mozgovou mŕtvicou. Niekedy stačí aj málo, pravidelne si merať pulz prstami jednej ruky na zápästí či krku," povedal.

„Tak ako je dnes samozrejmé, že si ľudia v domácom prostredí merajú krvný tlak, mali by si pravidelne merať aj pulz,“ dopĺňa profesor  Hatala.

Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody, ktorá ročne postihne na Slovensku až 11-tisíc ľudí.
 

Zvýšiť povedmie o fibrilácii predsiení a motivovať seniorov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, chce aj informačná kampaň #NajkrajsieGesto, ktorú spustila Slovenská asociácia srdcových arytmií (SASA) a pacientska organizácia Sekunda pre život.

Do kampane na sociálnych sieťach, zameranej na mladých ľudí, sa zapojili viacerí influenceri, ktorí predstavujú prostredníctvom videa silu gesta dvoch prstov, ktorými by si pacienti mali merať pulz na zápästí či krku.

Práve mladí ľudia ako ambasádori by mali hovoriť so svojimi rodičmi a starými rodičmi o fibrilácii predsiení a potrebe pravidelne si merať pulz. Cieľom je naučiť Slovákov, najmä seniorov, aby si pravidelne kontrolovali pulz, ktorý by mal byť v rozpätí 50 až 100 úderov za minútu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac

Moja mama objavila ketodiétu. Nemôže jej to ublížiť?

Aj ketodiéta musí mať správne zloženie a nemôže byť postavená na prevažne živočíšnych tukoch. Minimálne dvakrát do týždňa by mala jesť ryby ako je losos alebo tuniak pre obsah omega 3 mastných kyselín. Dobrý zdroj zdravých tukov, ale aj vlákniny a bielkovín sú orechy - vlašské, lieskové či mandle a semienka - tekvicové, ľanové a podobne. Ďalším dôležitým zdrojom bielkoviny sú strukoviny. Mama by sa mala poradiť s erudovaným odborníkom na výživu, lebo takáto strava s nadbytkom saturovaných tukov, nedostatkom zeleniny môže mať negatívny dopad na jej zdravie. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia