MENU
novinky-a-odbornici

Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca i infarkt: Na TOTO si dajte pozor!

Ill,Sick,Middle,Aged,Woman,Sneezing,Blowing,Running,Nose,Holding
Novinky a odborníci

Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca i infarkt: Na TOTO si dajte pozor!

Neoplatí sa ju podceňovať. Už prvé príznaky chrípky by mali byť varovným signálom, že máte spomaliť a ochorenie vyležať. Inak hrozí niečo oveľa horšie.

Chrípka podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku. Na Slovensku si v období chrípkovej epidémie vyžiada v priemere 816 obetí. Z nich viac ako polovica sú úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku. Pripomína to Národný portál zdravia (NPZ), ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Najčastejšími príčinami hospitalizácií boli v roku 2020, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, choroby obehovej sústavy, a to 15,5 % z celkového počtu hospitalizácií, v počte 151 593," spresnilo centrum. Pričom priemerný vek hospitalizovaných minulý rok bol 49,9 roka.

Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že chrípka si každý rok vyžiada tri až päť miliónov hospitalizácií a 290-tisíc až 650-tisíc respiračných úmrtí. Chrípka podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku.„Je vedecky dokázané, že chrípkový vírus pôsobí na výstelku ciev. Vznikne zápal a ten môže spôsobiť ich upchatie," priblížil NPZ.

Nepodceňujte ju

Chrípka sa tak môže podieľať na vzniku kardiovaskulárnych problémov ako infarkt myokardu, zlyhanie srdca, mozgová príhoda. Môže zhoršiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a cukrovku, spôsobiť tromboembóliu, zmätenie, delírium, Guillain-Barrého syndróm či encefalopatiu alebo akútne poškodenie obličiek, dokonca smrť. „Chrípka je infekčné ochorenie s vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou a hromadia sa dôkazy, že môže spúšťať rôzne kardiovaskulárne príhody," pripomína prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

Podľa informácii NPZ sa pri každej chrípkovej epidémii dá pozorovať zvýšený výskyt kardiovaskulárnych komplikácií. „Preukázalo sa, že očkovanie proti chrípke významne znižuje počet kardiovaskulárnych udalostí o 26 až 53 % a znižuje počet kardiovaskulárnych úmrtí o 56 %. Predpokladá sa tiež, že očkovanie proti chrípke môže byť pri sekundárnej prevencii srdcového infarktu v dôsledku chrípky rovnako účinné ako zanechanie fajčenia alebo liečba statínmi pri liečbe vysokého krvného tlaku," vysvetlil NPZ. Minulý rok pritom u nás dosiahla zaočkovanosť proti chrípke 5,7 %.

Čo nás čaká?

Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná. Vzhľadom na relatívne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne sa však dá podľa NPZ predpokladať, že zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií. „Nemôžeme povedať, či bude vírus silnejší alebo slabší. Tento rok však nemáme protilátky, pretože sme sa s vírusom chrípky minulý rok nestretli. Preto predpokladáme, že imunitu nemáme a že priebeh ochorenia bude o to horší," dodala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor