MENU
novinky-a-odbornici

Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca i infarkt: Na TOTO si dajte pozor!

Ill,Sick,Middle,Aged,Woman,Sneezing,Blowing,Running,Nose,Holding
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chrípka môže spustiť zlyhanie srdca i infarkt: Na TOTO si dajte pozor!

Neoplatí sa ju podceňovať. Už prvé príznaky chrípky by mali byť varovným signálom, že máte spomaliť a ochorenie vyležať. Inak hrozí niečo oveľa horšie.

Chrípka podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku. Na Slovensku si v období chrípkovej epidémie vyžiada v priemere 816 obetí. Z nich viac ako polovica sú úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku. Pripomína to Národný portál zdravia (NPZ), ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Najčastejšími príčinami hospitalizácií boli v roku 2020, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, choroby obehovej sústavy, a to 15,5 % z celkového počtu hospitalizácií, v počte 151 593," spresnilo centrum. Pričom priemerný vek hospitalizovaných minulý rok bol 49,9 roka.

Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že chrípka si každý rok vyžiada tri až päť miliónov hospitalizácií a 290-tisíc až 650-tisíc respiračných úmrtí. Chrípka podľa najnovších štúdií môže spustiť zlyhanie srdca, infarkt aj porážku.„Je vedecky dokázané, že chrípkový vírus pôsobí na výstelku ciev. Vznikne zápal a ten môže spôsobiť ich upchatie," priblížil NPZ.

Nepodceňujte ju

Chrípka sa tak môže podieľať na vzniku kardiovaskulárnych problémov ako infarkt myokardu, zlyhanie srdca, mozgová príhoda. Môže zhoršiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc a cukrovku, spôsobiť tromboembóliu, zmätenie, delírium, Guillain-Barrého syndróm či encefalopatiu alebo akútne poškodenie obličiek, dokonca smrť. „Chrípka je infekčné ochorenie s vysokou chorobnosťou a úmrtnosťou a hromadia sa dôkazy, že môže spúšťať rôzne kardiovaskulárne príhody," pripomína prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

Podľa informácii NPZ sa pri každej chrípkovej epidémii dá pozorovať zvýšený výskyt kardiovaskulárnych komplikácií. „Preukázalo sa, že očkovanie proti chrípke významne znižuje počet kardiovaskulárnych udalostí o 26 až 53 % a znižuje počet kardiovaskulárnych úmrtí o 56 %. Predpokladá sa tiež, že očkovanie proti chrípke môže byť pri sekundárnej prevencii srdcového infarktu v dôsledku chrípky rovnako účinné ako zanechanie fajčenia alebo liečba statínmi pri liečbe vysokého krvného tlaku," vysvetlil NPZ. Minulý rok pritom u nás dosiahla zaočkovanosť proti chrípke 5,7 %.

Čo nás čaká?

Tohtoročná chrípková sezóna bude podľa odborníkov nepredvídateľná. Vzhľadom na relatívne nízky výskyt ochorenia v uplynulej sezóne sa však dá podľa NPZ predpokladať, že zvýšený výskyt chrípky by mohol vyústiť aj do chrípkových epidémií. „Nemôžeme povedať, či bude vírus silnejší alebo slabší. Tento rok však nemáme protilátky, pretože sme sa s vírusom chrípky minulý rok nestretli. Preto predpokladáme, že imunitu nemáme a že priebeh ochorenia bude o to horší," dodala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor