MENU
novinky-a-odbornici

Aj komáre môžu prenášať nebezpečné choroby! Takto sa pred nimi ochránite

Komáre útočia.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Aj komáre môžu prenášať nebezpečné choroby! Takto sa pred nimi ochránite

Nedajú vám pokoj? Najhoršie je to s nimi hlavne ráno a večer okolo času východu a západu slnka.

Bodnutie komárom spôsobuje lokálnu imunitnú reakciu, ktorú ľudia vnímajú ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. „Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, avšak vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou," uvádzajú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Klimatické zmeny a intenzívna medzinárodná doprava zapríčinili v rámci Európy rozšírenie exotických druhov komárov, ktoré môžu prenášať pôvodcov závažných ochorení. Takými sú druhy komára tigrovaného, ktorý prenáša pôvodcov ochorení zika, dengue a chikungunya. Za ostatné roky sa tento komár rozšíril až do polovice Francúzska. V roku 2019 bol vo Francúzsku hlásený prvý prípad zika infekcie, ktorá nebola importovaná, ale získaná priamo vo Francúzsku.

Už aj u nás  

Na našom území bola prvýkrát potvrdená prítomnosť druhu komára tigrovaného v roku 2012, odvtedy sa však jeho výskyt zaznamenáva zriedka. Výskyt druhov tigrovaného komára bol potvrdený aj v susednej Českej republike, Rakúsku a Maďarsku. Treba upozorniť, že na rozdiel od komára piskľavého, komár tigrovaný je aktívny najmä cez deň.

Komár piskľavý je náš najznámejší druh komára, ktorý ľudí obťažuje najmä podvečer a nadránom. Môže prenášať pôvodcu západonílskej horúčky, ktorej prípady u ľudí boli zaznamenané v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku. Ochorenie je podobné kliešťovej encefalitíde. V prípade oboch infekcií ide väčšinou o bezpríznakový priebeh. Príznaky ochorenia sú podobné chrípke, pridružiť sa môže vyrážka. Komplikáciou je zápal centrálnej nervovej sústavy, tj. ľudovo povedané zápal mozgu," vysvetľuje MUDr. Jana Kerlik z odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ. 

Najohrozenejšou skupinou sú starší jedinci a osoby s oslabenou imunitou, u ktorých môže mať infekcia fatálne následky. Na rozdiel od kliešťovej encefalitídy očkovanie proti západonílskej horúčke neexistuje,“ dopĺňa. 

8x ochrana pred komármi 

Ochrana proti komárom spočíva okrem iného aj v individuálnej ochrane pred poštípaním. V čase výskytu komárov sa odporúča: 

  • pravidelné kosenie dvorov, záhrad a bezprostredného okolia domu,
  • nepoužívajte intenzívne osvetlenie
  • pravidelným vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrad,
  • likvidácia komunálneho odpadu, najmä plechoviek, plastových fliaš pneumatík a ďalších nádob, v ktorých sa môžu v zachytenej dažďovej vode liahnuť komáre.
  • Vhodné je tiež mechanicky chrániť obydlia umiestňovaním ochranných sietí na okná a dvere.
  • Používajte odpudzovačoe a lapače komárov.
  • Rovnako je dôležité aj primerane oblečenie - nohavice, ponožky, tričká s dlhými rukávmi. 
  • Nepokryté časti tela chráňte repelentom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor