MENU
novinky-a-odbornici

Aj boľavé kolená treba rozhýbať. Ktorý pohyb je pre ne ideálny?

Bolesť v kolene: Ťaží vás zrejme vlastné ego, ktoré neustále presadzujete. Osobný rast je aj o pomoci druhým a zriekania sa. Skúste to, uľaví sa aj vašim kolenám.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Aj boľavé kolená treba rozhýbať. Ktorý pohyb je pre ne ideálny?

Správny pohyb kĺby vyživuje, stopku by vám nemala dať ani ich ranná stuhnutosť. Ktorý šport je pre kolená ideálny, poradí telovýchovná lekárka.

Pohybu dá často stopku bolestivá stuhnutosť kĺbov, ktorá je súčasťou reumatických ochorení. Pravidlom to býva väčšinou u ľudí s vyšším vekom. Je dôležité určiť, či sú bolesti akútne alebo chronické. Rovnako je rozdiel, či ide o reumatizmus alebo reumatoidnú artritídu.

Pohyb bráni stuhnutosti

„Pri akútnom zápale kĺbov, ktorý sa prejavuje opuchom, teplou pokožkou na povrchu i bolesťou, sa pohyb obmedzuje a ťažkosti sa liečia,“ vysvetľuje telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. „Ak však ide postzápalový stav alebo rannú stuhnutosť, vtedy je pohyb dôležitý. Kĺbovú pohyblivosť treba zvyšovať postupne.“ Najprístupnejšou sa momentálne stala chôdza, najvhodnejšie je však kopanie alebo šliapanie vody, napríklad aj s plutvami. Po uvoľnení situácie si určite zájdite na rozličné druhy akvagymnastiky. Pri reumatoidnej artritíde sa snažte hýbať od začiatku ochorenia, ale neprepínajte sa. Robte tak v medziach svojich individuálnych možností. Pohyb bráni stuhnutosti, čo je často konečná stanica samotného ochorenia.

Z trate pod sprchu

Chronickú reumatoidnú artritídu zvládnete ľahšie na bežkách. Ide o vláčny pohyb kĺbov, ktorý ich masíruje, a tým bráni stuhnutiu. Nízke zimné teploty navyše schladzujú zápalové procesy. Po návrate domov určite neskočte do horúcej vody. Pokojne si po športe vydýchnite, aby sa organizmus vrátil k bežnej prevádzkovej teplote, a až potom sa osprchujte vlažnou vodou. Vďaka pravidelnému pohybu sa zníži hladina cytokínov, ktoré zhoršujú zápalové procesy.

Ako sa hýbať, aby ste kolenám neublížili?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia