MENU
novinky-a-odbornici

Zápach z úst je znakom, že trpia vaše obličky ale aj pečeň. Ako TO zistíte?

Smrdí? Ak ste práve nejedli cesnak a zápach vás trápi dlhodobo, zistite jeho príčinu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Zápach z úst je znakom, že trpia vaše obličky ale aj pečeň. Ako TO zistíte?

Halitóza, čiže zápach z úst dokáže poriadne znepríjemniť život. Najčastejšie ho spôsobuje nesprávna ústna hygiena či pokazené zuby, niekedy však môže signalizovať aj vážny zdravotný problém.

Zápach z úst spôsobujú baktérie

MDDr. Boris Verba, stomatológMDDr. Boris Verba, stomatológ
MDDr. Boris Verba, stomatológ
Zdroj: Zdravie

Nepríjemný dych občas potrápi každého. Spôsobujú ho baktérie vznikajúce pri rozklade zvyškov potravy v ústnej dutine a na jazyku. Teplé a vlhké prostredie je ideálne pre ich rýchle množenie. V zadnej časti úst následne dochádza k tvorbe prchavých zlúčenín síry, ktoré sú zodpovedné za zlý dych a pre organizmus sú dokonca toxické.

Vo väčšine prípadov sú príčinou halitózy zlé hygienické návyky spojené s nedostatočným čistením ústnej dutiny. Prevenciou je každodenné dôkladné umývanie zubov spojené s vyčistením medzizubných priestorov a jazyka, pravidelná návšteva zubára a absolvovanie dentálnej hygieny aspoň raz ročne,“ vysvetľuje primár MDDr. Boris Verba.

Problematické môže byť aj nesprávne čistenie zubnej protézy alebo strojčeka. „Zbytky jedla na nevyčistených miestach vedú k nepríjemnému zápachu z úst. Zároveň sa zvyšuje riziko vzniku zápalu ďasien, zubného kazu, parodontitídy, povlaku na zuboch a jazyku,“ upozorňuje primár.

Anketa
Čistíte si zuby každý deň?

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor