MENU
novinky-a-odbornici

Aby vám Vianoce neostali ležať v žalúdku + SOS plán, keď to s jedlom preženiete

Aby vám Vianoce neostali ležať v žalúdku.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Aby vám Vianoce neostali ležať v žalúdku + SOS plán, keď to s jedlom preženiete

Aj vám sa už stalo, že ste si pri sviatočných koláčoch, majonézovom šaláte či počte pohárikov alkoholu neustriehli tú právu mieru? Čo všetko môže prejedanie sa spôsobiť a ako sa mu vyhnúť?

Rôzne ťažké a mastné jedlá zo štedrovečerného stola a ich kombinácia s alkoholom sú pre naše telo veľkou záťažou. Čo je však horšie, môžu sa spájať s rôznymi zdravotnými komplikáciami. Najčastejšie sú to tráviace ťažkosti, bolesti  brucha, žlčníkové záchvaty či podráždenie pankreasu, uvádza v tlačovej správe AGEL.

„Okrem tráviacich problémov zvýšený príjem slaného  jedla s nedostatkom pohybovej aktivity vedie k zvýšeniu tlaku krvi, dochádza k výkyvom glykémie, teda hladiny cukru v krvi.  Počas Vianoc je prítomné aj vyššie riziko infekčných hnačkových ochorení. Rizikové sú všetky jedlá, na prípravu ktorých sa používajú surové vajíčka, kde môže dôjsť k premnoženiu baktérií už za jeden deň.  Preto tieto jedlá, napríklad majonéza, by mali byť pripravené až v deň konzumácie,“ vysvetľuje internistka MUDr. Terézia Pázmanovej zo špecializovanej nemocnice v Bratislave.

Všetko s mierou

Podľa odborníkov je riziková aj zvýšená neprimeraná konzumácia alkoholu, pretože spomaľuje spaľovanie tukov prijatých v potrave, dehydratuje organizmus. Hlavne tvrdý alkohol potláča tvorbu tráviacich enzýmov, nie naopak Vysoká kalorická hodnota alkoholu výrazne zvyšuje hladinu glykémie a kyseliny močovej, čo môže viesť k zhoršeniu diabetu,  dny až spusteniu dnavého záchvatu, hlavne pri súčasnej konzumácii mäsa, údenín a podobne,“ vysvetľuje internistka. 

Dávajte si pozor

Množstvo jedla a alkoholu pôsobí na každého z nás inak, avšak aj v tomto prípade existujú skupiny, ktoré by si mali dávať pri vianočných dobrotách oveľa väčší pozor. „Ostražití by mali byť najmä ľudia,ktorí majú cukrovku, obličkové ochorenia, srdcovocievne choroby ako vysoký tlak, sú po srdcovom infarkte a samozrejme s ochoreniami tráviaceho systému, ako sú napríklad žlčníkové kamene, žalúdočné a dvanástnikové vredy, zápal pankreasu a podobne. Môže dôjsť aj k zhoršeniu ochorení hrubého čreva, zápalových ochorení a hemoroidov. Ani počas sviatkov by sme nemali zabúdať na zdravú stravu, na disproporciu medzi príjmom a výdajom energie a zaradiť do sviatočného života dostatočne energeticky náročný pohyb,“ radí internistka MUDr. Terézia Pázmanová.

Napriek všetkému sa nemusíme úplne vzdať tradičného jedla a nápojov. Inšpirujte sa užitočnými radami, ktoré vám pomôžu odľahčiť tradičné sviatočné jedlá. →

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia