MENU
zdravy-zivot

Nespôsobujú ju len pele: 9 skrytých spúšťačov ALERGIE v domácnosti

Na stúpajúci počet alergických ochorení vplývajú viaceré faktory.
Zdravý život

Nespôsobujú ju len pele: 9 skrytých spúšťačov ALERGIE v domácnosti

Na stúpajúci počet alergických ochorení vplývajú viaceré faktory. Na čo by ste si mali dať veľký pozor v domácnosti?

Podľa zverejnených štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je v ambulanciách imunológie a alergiológie v dlhodobej starostlivosti viac ako 540 000 ľudí. 

Počet alergických ochorení neustále pribúda a môže za to do istej miery aj zmena klímy súvisiaca s otepľovaním ovzdušia, zmenou flóry a rozmnožením nepôvodných rastlinných druhov s vysokým alergénnym potenciálom. Vplýva naň tiež industrializácia, životný štýl či dlhodobý pobyt ľudí vo vnútorných priestoroch.

„Tieto priestory sú často nedostatočne vetrané, zariadené čalúneným nábytkom, kobercami, závesmi, záclonami, s následným rozmnožením roztočov a húb," upozornili odborníci z NCZI. V neposlednom rade aj chovanie zvierat vo vnútorných priestoroch bytov, ktoré môže takisto zvyšovať rozvoj alergie.

Alergény v domácnosti

Kde ich najčastejšie nájdeme a ako by sme sa ich mali vyvarovať? Máme pre vás 9 tipov.

1. Posteľ 

Osem hodín spánku nechá v posteliach množstvo odumretých buniek, na ktorých si pochutnávajú roztoče.

Pokúste sa meniť prestieradlo každý týždeň a dajte pod neho antialergickú podložku. Vyhýbajte sa veľkému množstvu vankúšikov a prikrývok, ktoré nemožno prať doma v práčke.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor