MENU
novinky-a-odbornici

7 signálov rakoviny čreva: Ak vidíte toto, nie je neskoro, radí lekár

Bolesť brucha sa pri rakovine objaví až medzi poslednými príznakmi.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

7 signálov rakoviny čreva: Ak vidíte toto, nie je neskoro, radí lekár

Rakovina kolorekta je druhou najčastejšou príčinou úmrtí spomedzi onkologických ochorení. Existuje možnosť, ako sa jej vyhnúť.

Kolorektálny karcinóm si v Európskej únii ročne vyžiada viac ako 170-tisíc životov a predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtí na onkologické ochorenia. Napriek tomu, že Európsky parlament už pred viac ako desiatimi rokmi vyhlásil boj proti kolorektálnemu karcinómu, vysokú mieru úmrtnosti sa v niektorých členských krajinách nedarí znížiť.

Marec je mesiacom povedomia o kolorektálnom karcinóme. Slovenská gastroenterologická spoločnosť pripomína, že pre záchranu pacientov trpiacich rakovinou hrubého čreva má Slovensko pred sebou ešte veľa práce.

Stále viac chorých

Medzinárodná organizácia Spojená európska gastroenterológia (UEG) predpokladá, že prípady kolorektálneho karcinómu budúv nasledujúcom desaťročí naďalej pribúdať. Najnovšie štatistiky evidujú 6 percentný nárast novodiagnostikovaných prípadov kolorektálneho karcinómu medzi mladými ľuďmi.

Dôvodom je aj zvyšujúca sa životná úroveň. Globálna štúdia, na ktorú sa UEG odvoláva, preukázala priamu súvislosť medzi zavedením plošných skríningových programov a znížením úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Plošný skríning by pritom mohol znížiť úmrtnosť na kolorektálny karcinóm do roku 2030 o 27 percent. Plošný skríning však musí byť spojený s odbúraním bariéry strachu u pacientov podstúpiť preventívnu bezbolestnú kolonoskopiu, ktorú by hradili zdravotné poisťovne.

V štatistikách sme na smutných priečkach v úmrtnosti na kolorektálny karcinóm, riešenie máme pritom priamo pred očami – zlepšiť kvalitu a dostupnosť skríningových programov pre všetky vrstvy obyvateľstva, zabezpečiť úhradu bezbolestnej kolonoskopie a neustále informovať širokú verejnosť o dôležitosti prevencie a zdravého životného štýlu,“ uvádza prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Moderná medicína ponúka bezbolestnú kolonoskopiu, ktorá dokáže včas odhaliť nádorové ochorenie, zdravotné poisťovne ju však pacientom nehradia a odvolávajú sa na Katalóg výkonov v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ktoré v tejto oblasti neurobilo za ostatné roky žiadne pozitívne kroky,“ uviedol Hlavatý.

Ako sa tejto rakovine vyhnúť a ako zistiť, či vám nehrozí? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor