MENU
novinky-a-odbornici

Lekár vyvracia 6 najčastejších mýtov o darovaní krvi

Mýty sa šíria oveľa rýchlejšie ako dôležité a pravdivé informácie.
Novinky a odborníci

Lekár vyvracia 6 najčastejších mýtov o darovaní krvi

Darcov krvi je celosvetovo stále nedostatok a inak tomu nie je ani u nás. Informácie o darovanie krvi je potrebné verejne šíriť a pokiaľ je to možné, krv aj darovať. Nikdy totiž nevieme, kedy ju sami budeme potrebovať.

Čo ale nechceme, aby sa šírilo, sú mýty o darovaní krvi, s ktorými ste sa už možno stretli. Rozhodne nie je prekážkou, ak ste žena, fajčíte alebo nekonzumujete mäso. Aj vy môžete darovať krv. Poďme si teda zhrnúť niekoľko najväčších mýtov, ktoré sa vôbec nezakladajú na pravde.

Mýtus: Darovanie krvi bolí

Darovania krvi sa netreba obávať, nie je to zákrok, ktorý by bol bolestivý. Počas odberu krvi sa používa rovnaká ihla, ako pri bežnom odbere u praktického lekára. A s takým odberom sa už pravdepodobne stretol každý z nás. Ak teda zvládnete bežný odber krvi, zvládnete aj jej darovanie.

„Darovanie krvi je porovnateľné s bežným odberom, nemusíte sa teda vôbec báť bolesti.” potvrdzuje MUDr. Ján Gyarfáš z Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ v Bratislave. „Každý odber krvi trvá približne 7-10 minút, deje sa v príjemnom prostredí a pod starostlivým dohľadom zdravotníkov,” dodáva lekár.

Anketa
Chodíte darovať krv?
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia