MENU
novinky-a-odbornici

5 vecí, ktoré vám skomplikujú metabolizmus. Radšej sa im vyhnite

O dobré trávenie sa treba starať priebežne. Spraví vám to naozaj dobre!
Novinky a odborníci

5 vecí, ktoré vám skomplikujú metabolizmus. Radšej sa im vyhnite

Gastroenterológovia MUDr. Miloš Bubán a MUDr. Radovan Juríček si posvietili na najčastejšie stravovacie zlozvyky, ku ktorým sa uchyľujeme a vďaka ktorým priberáme a oslabujeme si zdravie. Ak žiadny z nich nemáte, je to super, ste svetlá výnimka.

Odborníci sa obávajú, že až 50% ľudí na Slovensku sa stravuje nezdravo a majú rôzne zlozvyky spojené s konzumáciou jedla. Niekto len jeden, niekto aj dva či tri. Mnohé z ních ale vedú k priberaniu a ťažkostiam s trávením. Podľa gastroenterológov by ste ale, ak chcete ostať v dobrej zdravotnej kondícii, nemali mať ani jeden z nasledujúcich zlozvykov.

1. Fajčenie po jedle

Fajčiarov našťastie postupne ubúda, no aj tak ich je stále doisť. A mnohí si po jedle okamžite doprajú cigaretku. Niektorí si dokonca myslia, že im to pomôže s trávením. Opak je pravdou! Už jediná cigareta po jedle má rovnaký účinok ako 10 cigariet po sebe. Navyše, negatívne vplýva na metabolizmus. Doktor Juríček upozorňuje, že fajčenie a alkohol v kombinácii s ťažkou slovenskou kuchyňou sú najčastejšie spúšťače vzniku pankreatitídy, ale aj rakoviny pankreasu.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor