MENU
novinky-a-odbornici

5 nevinných príznakov rakoviny kože? U detí sa hlási TAKTO!

Female,Doctor,Examining,Skin,Of,Little,Boy,With,Dermatoscope
Novinky a odborníci

5 nevinných príznakov rakoviny kože? U detí sa hlási TAKTO!

Malígny melanóm, teda rakovina kože, sa u detí v minulom tisícročí takmer nevyskytoval. Teraz sa jeho výskyt každý rok prudko zvyšuje. Ale pozor, u detí môže vyzerať odlišne ako u dospelých!

Malígny melanóm môže u detí vyzerať inak ako u dospelých.  Preto je potrebné pri samovyšetrení dieťaťa okrem už známych pravidiel ABCDE aplikovať aj ďalšie kroky. Aby ste dokázali rozpoznať podozrivé znamienka u detí, popísala primárka dermatologicko-laserovej kliniky MUDr. Adriana Tomeková 5 znakov, ktoré si treba všímať pri domácej kontrole detskej pokožky a znamienok.

Lekárka upozorňuje, že už v ranom veku dieťaťa môžete ovplyvniť, či vaše deti budú mať zvýšené riziko výskytu melanómu. A to nielen svojimi génmi, ale aj tým, ako často a v akej intenzite budete deti vystavovať slnku. „Počet materských znamienok objavujúcich sa na našej koži priamo úmerne súvisí s dávkou ultrafialového žiarenia, ktorú sme dostali v prvých rokoch života. Aj keď zhubný melanóm vzniká z materských znamienok len niekedy, pri ich vyššom počte rastie aj riziko vzniku tohto nádoru. Melanóm sa môže vyvinúť na koži, ale napríklad aj pod nechtom na mieste, kde človek žiadne znamienko nemal. Pravidelné domáce vyšetrenie, dôkladná ochrana pred slnkom (SPF 50+) a včasná diagnostika odborným lekárom sú preto kľúčové,“ zdôrazňuje Tomeková.

Čím viac má dieťa znamienok, tým buďte ostražitejší. Riziko vzniku malígneho melanómu totiž narastá úmerne s vyšším počtom materských znamienok, ktoré obsahujú pigmentové bunky. Riziko je asi1,5x väčšie u ľudí s 11 až 25 znamienkami a až 2x vyššie u ľudí s viac ako 25 znamienkami oproti tým, ktorí ich majú menej ako 10. Preto je potrebné pravidelne ich sledovať a kontrolovať.

5 znakov, ktoré u detí signalizujú riziko rakoviny >>>>

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor