MENU
novinky-a-odbornici

4 slovenskí experti sa zhodli: Toto vážne ochorenie vieme liečiť, ľudia sa trápia zbytočne

Astmou alebo alergiou trpí už tretina ľudí. Ale nemusí.
Novinky a odborníci

4 slovenskí experti sa zhodli: Toto vážne ochorenie vieme liečiť, ľudia sa trápia zbytočne

Až tretina populácie trpí ochorením, ktoré výrazne zhoršuje kvalitu života. Hoci máme dostupnú liečbu, pacienti po nej nesiahajú.

Alergia v súčasnosti postihuje 1 z 3 ľudí a podľa odhadov ňou do roku 2025 bude trpieť až polovica svetovej populácie. Napriek tomu sa veľká časť pacientov správne nediagnostikuje a nelieči. Situáciu by mohla zlepšiť alergénová imunoterapia, ktorá nielen lieči, ale aj významne šetrí náklady.

Štvrté najčastejšie ochorenie

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce vo svete a v oblasti kvality života predstavujú nielen spoločenskú, ale aj ekonomickú záťaž. „Neliečenie alergie môže okrem výraznej progresie ochorenia a zhoršenia kvality života pacienta viesť aj k rastu zdravotných a sociálnych nákladov“, pripomína jeden z výsledkov analýzy priamych a nepriamych nákladov alergie a astmy na Slovensku, prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., MBA, MSc (HTA), z Ústavu zdravotníckych disciplín, Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Lekári hovoria o najväčšej hrozbe dneška: O 5 rokov bude mať každý človek nejakú alergiuLekári hovoria o najväčšej hrozbe dneška: O 5 rokov bude mať každý človek nejakú alergiu
Lekári hovoria o najväčšej hrozbe dneška: O 5 rokov bude mať každý človek nejakú alergiu
Zdroj: Shutterstock

Bojuje len so symptómami

Väčšina alergikov, ktorí sa liečia, používajú iba symptomatickú liečbu, ktorá nebojuje priamo s ochorením, ale len s jeho príznakmi. „Liečba alergie patrí do rúk alergológa. Aj keď pacienti často siahajú po množstve voľne dostupných protialergických liekov, ktorých úlohou je potláčať príznaky alergie, jedinou účinnou liečbou je alergénová imunoterapia,“ opisuje prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie, mim. prof. MUDr. Martin Hrubiško, PhD. Ide o liečbu, pri ktorej je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať. Okrem vyliečenia odborníci hovoria aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy.

Dáta od zdravotných poisťovní hovoria, že adekvátna terapia, vrátane cielenej imunoterapie, má s vysokou pravdepodobnosťou veľmi zaujímavú úroveň návratnosti z pohľadu priamych nákladov. Napríklad po trojročnej liečbe alergénovou imunoterapiou hovoríme až o viac ako 40 % úspore nákladov,“ uvádza o výsledkoch analýzy, autor štúdie, prof. Babeľa.

Väčšina sa lieči nesprávne

Napriek tomu, že na Slovensku je alergénová imunoterapia dostupná, lieči sa ňou približne len 10 % pacientov. Pomôcť by okrem zvyšovania povedomia u pacientov mohla aj zmena kritérií hodnotenia lekárov. „Je dôležité, aby sa zo strany zdravotných poisťovní zmenil pohľad a kritéria hodnotenia kvality lekárov, ktorí liečia alergénovou imunoterapiou,“ poznamenáva mim. prof. MUDr. Peter Pružinec, CSc., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu.

Zároveň treba pristupovať k alergii ako k závažnému ochoreniu, správne ho liečiť, nielen potláčať jeho príznaky, a sústrediť sa na ďalšie investície do modernej a kvalitnej liečby, ktoré majú v konečnom dôsledku vysokú úroveň návratnosti.“ dopĺňa prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA. Dott.Ric.,MHA, z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia