MENU
novinky-a-odbornici

Nenápadný signál predčasnej smrti: Títo muži majú 3x vyššie riziko

The,Older,Man,Sits,At,Home,Alone,,The,Grandfather,Holds
Novinky a odborníci

Nenápadný signál predčasnej smrti: Títo muži majú 3x vyššie riziko

Sú fyzicky silnejší, vyšší a zväčša aj viac zarábajú. Prečo sa potom muži zvyčajne poberú na druhý svet skôr ako ženské polovičky?

Vedci sú zrejme na stope fantastického objavu, ktorý by okrem svetla do problematiky mohol priniesť aj nádej v liečbe.

Prichádzajú o genetickú mužnosť?

Aktuálny výskum je najnovším, ktorý sa zaoberá fenoménom takzvanej mozaikovej straty Y - teda mužského chromozómu, ktorý z dosiaľ nezistených príčin môže časom z časti mužských krviniek zmiznúť.Jasné je len to, že tento proces súvisí so starnutím. Odhaduje sa, že sa to týka asi 40% 70-ročných mužov a viac ako polovice tých, ktorí sa dožijú 90-tky.

Kedysi si výskumníci mysleli, že strata Y je len súčasťou normálneho starnutia. V posledných rokoch však štúdie spojili stratu tohto chromozómu so zvýšeným rizikom Alzheimerovej choroby, srdcových ochorení  a niektorých druhov rakoviny, ako aj so skrátenou dĺžkou života, píše WebMd

Tieto štúdie však nedokázali potvrdiť, či strata chromozómov priamo prispieva k chorobám, alebo je len sprievodným javom ako sivé vlasy či plešina. V čom je ale nová štúdia prelomová? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor