MENU
novinky-a-odbornici

25 príznakov po covide. Do roka veštia vážne ohrozenie, vyhľadajte lekára

×
Novinky a odborníci

25 príznakov po covide. Do roka veštia vážne ohrozenie, vyhľadajte lekára

Prekonali ste covid? Aj keď s ľahkým priebehom, nemusíte byť z najhoršieho vonku. Aspoň rok po prekonaní sa pozorne sledujte.

Podľa expertov z výskumnej univerzity University of Florida je pravdepodobnosť, že pacienti po ťažkom alebo dlhom covide môžu do roka od nákazy zomrieť.

Experti z Floridskej univerzity študovali údaje vyše 13-tisíc pacientov s covidom aj bez neho počas 12 mesiacov. „Cieľové stavy skúmané ako kardiovaskulárne výsledky boli infarkt myokardu, srdcové zlyhanie a mozgová príhoda. Dýchacie stavy boli pneumónia, hypoxémia a syndróm akútnej respiračnej tiesne," dodávajú vedci. Čo zistili?

 „Ľudia, ktorí prežijú covid s ťažkým priebehom, majú 2,5-krát väčšiu pravdepodobnosť, že do 12 mesiacov od nákazy zomrú,“ uvádzajú vo svojej štúdii zverejnenej na webe frontiersin.org.Zvýšené riziko sa týkalo najmä ľudí starších ako 65 rokov. 

„Naša štúdia indikuje, že existuje značné nebezpečenstvo úmrtia zapríčineného zatiaľ nerozpoznanými komplikáciami spojenými s covidom. Vakcinácia môže pred takýmito typmi komplikácií ochrániť,uviedli vedci.

Na Slovensku zatiaľ podobné údaje chýbajú. Je však namieste, aby ste sa bez ohľadu na priebeh ochorenia covid-19 ešte rok po prekonaní dôkladne sledovali, neprehliadali podozrivé príznaky a vyhľadali lekára. 

K typickým príznakom long-covidu patrí extrémna únava a vyčerpanosť.K typickým príznakom long-covidu patrí extrémna únava a vyčerpanosť.
K typickým príznakom long-covidu patrí extrémna únava a vyčerpanosť.
Zdroj: Shutterstock
  • extrémna únava
  • dlhotrvajúci kašeľ
  • svalová slabosť
  • zvýšená telesná teplota
  • neschopnosť sa sústrediť
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor