MENU
novinky-a-odbornici

Jednu z najagresívnejších rakovín vedia lekári úplne vyliečiť

Cosmetologist,,Portrait,Of,A,Beautician,Doctor,On,The,Background,Of

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Jednu z najagresívnejších rakovín vedia lekári úplne vyliečiť

Vedeli ste, že každý z nás má raz ročne nárok na preventívnu prehliadku pigmentových lézií, čiže znamienok? Takáto kontrola už mnohým zachránila život!

Kým v roku 1935 bola pravdepodobnosť výskytu melanómu, zhubného nádoru kože, len 1:1500, v roku 2000 sa zvýšila na neuveriteľných 1:75! Ide o typ rakoviny, ktorý veľmi rýchlo metastázuje, no na druhej strane je plne vyliečiteľný, ak sa odhalí a odstráni v počiatočných fázach rastu. Na Slovensku stúpol počet prípadov melanómu za púhych 30 rokov viac ako 3-krát! Takmer 90 percentám prípadov tohto ochorenia sa pritom dá predísť. V roku 2020 diagnostikovali u nás rakovinu kože 263 pacientom.

Jedna z najagresívnejších rakovín

Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života,“ upozorňuje primárka dermatologicko-laserovej kliniky MUDr. Adriana Tomeková. Znamienko totiž nemusí byť len "bodkou krásy". Pre mnohých pacientov predstavuje doslova "bodku za životom" a častokrát zbytočne. Vyšetrenie raz ročne je bezplatné, bezbolestné, no nesmierne dôležité. K zmene znamienka môže dôjsť kedykoľvek počas života.

Pri vyšetrení znamienok používa lekár dermatoskop, pomocou ktorého sleduje tvar, veľkosť, farbu, povrch, okraje, ohraničenie znamienok a iné zmeny. V prípade podozrenia na takzvaný dysplastický (atypický) névus alebo v prípade zhubného typu znamienka, dermatológ usmerní pacienta, odporučí chirurgické odstránenie a odobratie tkaniva na histologické vyšetrenie. 

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor