MENU
novinky-a-odbornici

Islanďania zistili nové skutočnosti o Covide-19. Koľko vydrží imunita?

Ilustračné foto
Novinky a odborníci

Islanďania zistili nové skutočnosti o Covide-19. Koľko vydrží imunita?

Nová štúdia z Islandu priniesla dôkazy o tom, koľko minimálne funguje protilátková imunita proti novému koronavírusu.

Z veľmi rozsiahleho testovania na Islande vyplynulo, že chorobou sa počas prvej vlny nakazilo necelé 1 %  obyvateľov ostrova. Pritom približne polovicu prípadov dokázalo odhaliť včasné testovanie. Islandskí epidemiológovia využili, že na ostrove žije málo ľudí. Vzorky krvi odobrali asi 30-tisícom osobám, čo je  - 10 % populácie Islandu. Medzi nimi bolo aj približne 4-tisíc osôb s pozitívnym testom na nový koronavírus. Tieto vzorky potom otestovali na niekoľko protilátok špecifických práve proti vírusu SARS-CoV-2. Zásadným poznatkom ale je, že množstvo protilátok sa u preživších ani po štyroch mesiacoch od prekonania infekcie nijako znateľne neznižovala.

„Naše výsledky ukazujú, že protilátky proti SARS-CoV-2 sa neznižujú ani štyri mesiace po nákaze,“ uviedli autori. Ich výsledky sú oveľa optimistickejšie ako výsledky iných štúdií. „Tie však pracovali s oveľa menším množstvom osôb,“ upozorňuje spravodajský web CT24.cz. Islandské výsledky sa podobajú na záver štúdie z New Yorku. Tá na vzorke asi 20 tisíc osôb potvrdila, že protilátky vydržia minimálne tri mesiace.

Či protilátky dokážu vydržať aj dlhšie ako 4 mesiace a sú po uplynutí tohto času dostatočne silné, sa zatiaľ nevie. Všetko ukáže až čas. Obe štúdie sa však zhodli v tom, že 10 % pacientov, ktorí ochorenie novým koronavírusom prekonali, sa žiadne protilátky nevytvorili. A to znamená jediné! Aj po nákaze a vyliečení sa nie sú pre opätovným ochorením nijako chránení a môžu sa nakaziť opäť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia