Prelomová metóda
Najnovšie poznatky v diagnostike však ponúkajú aj v tejto oblasti nové riešenie, ktoré prináša revolúciu vo včasnom a presnom záchyte rakoviny prostaty.„Namiesto nutnosti podstúpiť bolestivú biopsiu u všetkých mužov s podozrením, ako to bolo doteraz, dnes už jedno neinvazívne vyšetrenie z krvi bezpečne odlíši nezhubné zväčšenie prostaty od onkologického ochorenia. Určí teda, u ktorých mužov je biopsia skutočne potrebná a u ktorých nie. A čo je hlavné, odhalí rakovinu prostaty už v počiatočných štádiách, kedy môže byť úspešne liečiteľná,“ hovorí MUDr. Boris Kollárik.
Nová cesta k skorému odhaleniu rakoviny je založená na metóde sledovania tzv. glykánov na povrchu bielkovín. Práve jej sa začali venovať aj slovenskí vedci s dlhoročnými skúsenosťami práce v Slovenskej akadémii vied v oblasti biotechnológií.
„Glykány sú, zjednodušene povedané, cukry na povrchu bielkovín a je podľa nich možné zistiť, v akom stave sa bunky nachádzajú. Ich sledovanie dokáže veľmi účinne odhaliť už v skorom štádiu aj rakovinový proces v bunke. Prístup v oblasti hodnotenia glykánov bol natoľko prelomový, že získal v roku 2022 dokonca aj Nobelovu cenu,“ vysvetľuje vedec Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie, spoluzakladateľ spoločnosti, ktorá test vyvinula.
Vedci pretavili najnovšie poznatky o glykánoch do formy unikátneho diagnostického riešenia na odhalenie karcinómu prostaty na báze tekutej biopsie. „Ide o prvý a jediný orgánovo špecifický test svojho druhu na svete, ktorý je založený na analýze glykánu v krvnom sére. Pri vyšetrení krvného séra využívame moderné nanotechnológie v podobe použitia magnetických častíc na sledovanie zmien glykánov. Táto metóda cez biomarkery dokáže určiť s mimoriadnou presnosťou rakovinu v raných štádiách ochorenia, aj keď ju ešte nie je možné detekovať inými zobrazovacími metódami“ približuje technologický riaditeľ a spoluzakladateľ startupu, vedec Tomáš Bertók.
Toto minimálne invazívne vyšetrenie je pre lekárov špecialistov dostupné bez potreby investovania do ďalšieho technologického vybavenia, prináša rýchle výsledky a znižuje počet falošne pozitívnych výsledkov, ktoré by mohli viesť u mužov k ďalším vyšetreniam a biopsiám. Celosvetovo patentovaná technológia slovenského tímu dokáže pomôcť nielen s odhalením rakoviny prostaty – potenciálne je využiteľná na skríning aj ďalších desiatich druhov karcinómu. Už v blízkej budúcnosti budú uvedené v praxi na záchyt ďalších tipov rakoviny.
Otestovať novým testom sa môže už dnes. Kde vás vyšetria? Pokračovanie na ďalšej strane...
Počuli ste už náš podcast?