MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Súčasť starnutia? Signál rakoviny neprehliadajte, pomôže slovenská novinka

Preventívka je základ

Preventívna urologická prehliadka je jednoduchá, nebolestivá a pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi a moču a vyšetrenia prostaty cez konečník. Podľa lekárov však mužov brzdí strach a ostych z vyšetrenia prostaty a mnohí tak prichádzajú, žiaľ, už neskoro.

„Súčasťou vyšetrenia je aj zistenie hodnôt prostatického špecifického antigénu, tzv. PSA, čo je enzým produkovaný bunkami prostaty. Koncentrácia PSA v krvnom sére jedným z ukazovateľov rakoviny prostaty. Ak má pacient hodnoty PSA zvýšené, je potrebné, aby podstúpil biopsiu prostaty, ktorá určí, či ide o nádorové ochorenie alebo nezhubné zväčšenie prostaty,“ uvádza primár urológie a dodáva, že zo skúseností sa na Slovensku až v 76 % biopsií prostaty rakovina nepotvrdí.

Hoci ide v týchto prípadoch o dobrú správu pre pacientov, doteraz prichádzala štandardne až po tom, ako bol nepríjemný a bolestivý zákrok biopsie u mužov vykonaný.“

Na diagnostiku rakoviny prostaty existuje aj nová nebolestivá revolučná metóda. Pokračovanie na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor