MENU
novinky-a-odbornici

Súčasť starnutia? Signál rakoviny neprehliadajte, pomôže slovenská novinka

Nový diagnostický test rakoviny  pochádza od slovenského tímu vedcov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Súčasť starnutia? Signál rakoviny neprehliadajte, pomôže slovenská novinka

Slovenský test je jediný svojho druhu na svete. Má podstatne urýchliť a zefektívniť diagnostiku až u desiatich druhov rakoviny.

Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Štatistiky naznačujú, že sa počas života diagnostikuje až jednému z ôsmich mužov. Zdravý životný štýl, pravidelné preventívne prehliadky u urológa po 50. roku života a včasný záchyt ochorenia sú kľúčom pre jeho úspešnú liečbu. O výrazný pokrok v diagnostike rakoviny prostaty sa postarali aj slovenskí vedci.

Rakovina prostaty si vyžiada na Slovensku ročne stovky životov. Začína sa nenápadne a zo začiatku nebolí. „Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita,“ hovorí MUDr. Boris Kollárik,primár urológie v Nemocnici Bory v Bratislave.

Väčšina mužov považuje svoje ťažkosti s močením za prirodzenú súčasť starnutia, môžu však signalizovať vážnejší problém. Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku.

Muži by mali v takýchto prípadoch urýchlene navštíviť urológa, aby sa stanovila diagnóza. Môže ísť pritom o nezhubné zväčšenie prostaty, zápal alebo infekciu prostaty ale aj onkologické ochorenie.Po 50. roku života je takáto prehliadka už absolútne nevyhnutná. Ak sa rakovina prostaty zachytí včas, prognóza vyliečenia je viac ako 90 %,“ vysvetľuje urológ Boris Kollárik.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor