Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Štatistiky naznačujú, že sa počas života diagnostikuje až jednému z ôsmich mužov. Zdravý životný štýl, pravidelné preventívne prehliadky u urológa po 50. roku života a včasný záchyt ochorenia sú kľúčom pre jeho úspešnú liečbu. O výrazný pokrok v diagnostike rakoviny prostaty sa postarali aj slovenskí vedci.
Rakovina prostaty si vyžiada na Slovensku ročne stovky životov. Začína sa nenápadne a zo začiatku nebolí. „Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita,“ hovorí MUDr. Boris Kollárik,primár urológie v Nemocnici Bory v Bratislave.
Väčšina mužov považuje svoje ťažkosti s močením za prirodzenú súčasť starnutia, môžu však signalizovať vážnejší problém. Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku.
„Muži by mali v takýchto prípadoch urýchlene navštíviť urológa, aby sa stanovila diagnóza. Môže ísť pritom o nezhubné zväčšenie prostaty, zápal alebo infekciu prostaty ale aj onkologické ochorenie.Po 50. roku života je takáto prehliadka už absolútne nevyhnutná. Ak sa rakovina prostaty zachytí včas, prognóza vyliečenia je viac ako 90 %,“ vysvetľuje urológ Boris Kollárik.