MENU
novinky-a-odbornici

1 z 3 ľudí má po prekonaní covidu ďalšie problémy. Ide najmä o tieto diagnózy

Ill,Man,In,Glasses,Feeling,Sick,,Coughing,,Wearing,Respirator,N95
Novinky a odborníci

1 z 3 ľudí má po prekonaní covidu ďalšie problémy. Ide najmä o tieto diagnózy

Kým niektorí prekonajú ochorenie COVID-19 bez väčších problémov, iní s nepríjemnými príznakmi bojujú aj niekoľko mesiacov po vyliečení.

Jeden z troch ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, trpel ešte šesť mesiacov po vyliečení neurologickými alebo psychiatrickými ochoreniami. Informovala o tom agentúra AFP a TASR s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú vo vedeckom časopise The Lancet Psychiatry.

Pacienti s COVID-19 sú podľa autorov výrazne náchylnejší na neurologické ochorenia ako ľudia trpiaci inými infekciami dýchacích ciest. Štúdia analyzovala zdravotné záznamy viac ako 230 000c pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Autori zistili, že 34 % z nichv priebehu šiestich mesiacov od vyliečenia diagnostikovali neurologické alebo psychiatrické ochorenie.

Úzkosť a zmeny nálad

Najčastejšími problémami boli úzkosť, ktorá sa vyskytla u 17 % pacientov, a poruchy nálady sa objavili u 14 %. U 13 % pacientov išlo o prvý prípad výskytu problémov v oblasti duševného zdravia. Riziko výskytu dlhodobých problémov bolo vyššie u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým priebehom covidu.

Experti takisto skúmali údaje viac ako 100 000 pacientov s chrípkou a viac ako 236 000 osôb s rôznymi infekciami dýchacích ciest. Ľudia mali celkovo o 44 % vyššie riziko výskytu neurologických a duševných ochorení po prekonaní covidu ako po chrípke a o 16 % vyššie riziko ako tí, ktorí prekonali infekcie dýchacích ciest.

 

Paul Harrison z Oxfordskej univerzity, ktorý bol jedným z hlavných autorov štúdie, povedal, že hoci je riziko rozvoja neurologických a duševných porúch u jednotlivcov nízke, celkový vplyv v rámci svetovej populácie môže byť "významný". Mnohé z týchto ochorení sú podľa neho chronické.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor